Özdemir Asaf Kimdir?

Türk edebiyatının kendini az ve öz kelimelerle ifade etmeyi seven ünlü şairi Özdemir Asaf, 1923 yılında Ankara’da sıcak bir Haziran gününde dünyaya gözlerini açmıştır. Cumhuriyet dönemi şairlerimizdendir.
Öğrenimine Ankara’da başlamış, sonrasında babasını kaybettiği yıl başladığı Galatasaray Lisesinde devam etmiştir. Buradaki 3. Yılında Kabataş Erkek Lisesi’ne geçip lise eğitimini burada tamamlamıştır. Üniversite hayatında İktisat, Hukuk ve Gazetecilik fakültelerinde devam etmiş, bu dönemde gazetelerde çalışıp çeviriler yapmıştır.

İlk yazısı ise Uyanış dergisinde yayımlanmıştır. Şadırvan, Küçük Dergi, Seçilmiş Hikayeler, Varlık, Kaynak, Amaç, Yeditepe, Yenilik ve daha bir çok dergide yazın hayatına devam etti. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı.

1951 yılında matbaacılığa başlamaya karar vererek Sanat Basımevi’ni kurdu ve burada Yuvarlak Masa Yayınları adıyla kitaplarını yayınlamaya devam etti.

Sabahat Selma Tezakın ile evliliğinin ardından 1962 yılında Yıldız Moran ile hayatını birleştirdi ve bu evliliklerinden Seda, Gün, Olgun ve Etkin adını verdiği dört çoçuk sahibi oldu.

1972 yılında bar-restoran açmaya karar verdi ve Bebek’te “Şimdi” adı ile bir mekan açarak kalan yaşamı boyunca burada sanatçı dostlarını, her meslekten ve her yaştan konuklarını ağırladı.Dünya Kaçtı Gözüme, Çiçek Senfonisi, Çiçekleri Yemeyin, Yuvarlağın Köşeleri gibi alışılmışın dışında isimleri ile dikkatleri üzerine çeken şiir kitaplarının yanı sıra; Bir Kapı Önünde, Sen Sen Sen, Nasılsın, Yalnızlık Paylaşılmaz, Yumuşaklıklar Değil, Benden Sonra Mutluluk adında bir çok şiir kitabına imza attı. Şiirin yanı sıra öykü, çeviri ve deneme alanında da eserler veren son derece yaratıcı bir edebi kişiliğe sahipti.

Şiirleri çoğunlukla ikilik ve dörtlüklerden oluşuyordu. İlk şiirlerinde yoğun anlamların yanında taşlama ve alay duygusunun hakimiyeti ön plandaydı. Şiirlerinin teması zamanla sevgi, ayrılık ve ölümden; kaçış ve umutsuzluk duygularına yerini bıraktı. Kısa ama derin anlamlarla okuyucuyu kendine bağlayan ve kendi içinde bir yolculuğa teşvik eden şiirler yazmayı severdi.

Aynanın Oyunu, Bağlaç, Ağlamak, Akıl Gözü, Harcamalar, Aşk, Yalnızlık Paylaşılmaz, Özlem, Yaşam, Mesaj ve Seni Saklayacağım sevilen şiirleri arasında olsa da Lavinia kariyerinin ve şiirlerinin zirve noktasını oluşturuyordu.