Hayko Cepkin Kimdir?
Türk rock müziğinin ilgi çekici isimlerinden biri olan Hayko Cepkin samimi kişiliği, farklı tarzı, sesi ve şarkılarındaki kalite ile ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bir çok kişi tarafından yadırgansa, eleştirilere maruz kalsa da sesi ve müziği ile gündemde kalmayı ve kendini sevdirmeyi başarıyor. Oldukça ilgi çekici bu adamın hayatına biraz daha yakından bakalım isterseniz.

Ünlü sanatçı 11 Mart 1978 de İstanbul’da doğmuştur. Özel Ermeni Lisesini bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi’ne giderek burada piyano, şan, solfej dersleri almıştır. Birkaç yerde daha armoni ve piyano dersleri alarak müzikte kendini geliştirdikten sonra 1997’de müzik kariyerine başlamıştır. “Sakin Olmam Lazım” adlı ilk albümü ile çok iyi bir çıkış yakalayan sanatçı, “Tanışma Bitti” adlı ikinci albümüyle de aldığı beğenileri artırmıştır, hayran sayısını artırmıştır. “Sakin Olmam Lazım” adlı ilk albümünde kendini anlattığını belirten sanatçı, “Tanışma Bitti”nin ise daha profesyonel bir albüm olduğunu belirtiyor. Bu albümde ise konu”korkularımız”. Bizi korkularla yüzleşmeye itiyor.

Hayko Cepkin bu başarılı iki albümün arkasından “Sandık” albümü ile piyasadaki yerini sağlamlaştırıyor. Sandık albümünün konusunun ise kaçınılmaz gerçek olan ölüm olduğunu belirtiyor. Sanatçının son albümü için seçtiği konu ise aşk. Aşkı konu edindiği bu albüme ise “Aşkın Izdırabını...” gibi verdiği anlamlı bir isim ile 2012 yılında piyasaya çıkarmıştır. 2016’da ise sevenleriyle çocukluk hatıralarını paylaşarak “Beni Büyüten Şarkılar” yayınlandı.

Hayko Cepkin’in müzikal geçmişine baktığımızda birçok ünlü isim ile sahneyi paylaştı görülebilir bu isimlerin arasında Demir Demirkan, Birol Namoğlu, Kurban, Koray Candemir, Ogün Sanlısoy, Cem Adrian ve Aylin Aslım sayılabilir. Ayrıca bu isimlerin bazı albümlerinde aranjör olarak da görev almıştır. Birçok şarkıya kendi yorumunu katmıştır. Bu şarkıları arasında Teoman’ın “Gökdelenler”i, Üç Hürel’in “Ağlarsa Anam Ağlar”ı, Cem Adrian’ın “Kelebek”i, Gökçe Dinçer’in “Aklım Giderken”i, Nilüfer’in Aşk Kitabı, Kurtalan Ekspres “Yeni Bir Gün”ü, Cem Karaca’nın “Maden ocağı”, Ahmet Kaya’nın “Memlekete Hasret”ini sayabiliriz.

Bir çok güzel şarkıya imza atan ve aranjörlük yapan Hayko Cepkini hala sevilerek dinlemeye devam ediyoruz.