Vitamin takviyesi almak isteyen hastaların kesinlikle dahiliye uzmanlarına muayene olarak vitamin takviyelerini almaları gerekir. İlk olarak şikayet ve muayene bulguları değerlendirilerek çeşitli tetkikler yapılır ve bu tetkiklerden sonra çeşitli eksikler var ise vitamin tedavisi uygulanabilir. Kişilerin şikayetlerin ilk tedavisi gerekmekte olan çeşitli enfeksiyon rahatsızlıklarının sonrasında belirlenmelidir. Bundan sonra da vitamin eksikliği tespit edilirse takviye yapılabilir. Eğer ki vücudun bütününün vitamine ihtiyacı yok ise vitamin kullanmaya gerek yok. Vitamin takviyeleri oldukça önemlidir ancak eksikliği görüldüğü zaman. Vitamin takviyesinde en önem arz eden unsur eksik olan vitamin ne ise kesinlikle o vitamini vermektir.

Mevsimine Göre Düzenli ve Dengeli Beslenin

Mevsimine göre eğer kişi düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmekteyse zararlı çeşitli alışkanlıkları da bulunmuyorsa, aşırı alkol ve çay içmiyorsa, egzersizlerini düzenli bir şekilde yapıyor ise zaten vitamin almaya ihtiyacı da yoktur. Bununla beraber olarak vitamin ihtiyacı bulunan bir hasta grupları bulunmaktadır. Hamileler bebeklerin ve kendilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için mutlaka vitamin kullanmalıdırlar. Düzenli ve yine yoğun spor yapan bireyler, menopoz döneminde olan kişiler, diyet yapan bireyler kullanabilmektedir. Ama bunların dışında yine çeşitli hastalıklarınız yok ise ve düzenli bir şekilde besleniyorsanız vitamin alımına da ihtiyacınız yoktur. Sonuç olarak vitamin dışarıdan alınmakta olan bir çeşit ilaçtır. Alınan vitaminler ilk olarak karaciğerde metabolize edilmektedir ve sonra da kana karışmaktadır ve yine hedef organlara ulaşarak etkilerini göstermektedir. Yüksek oranda gereksiz yere vitamin alınması da karaciğeri yoruyor. Fazla alınanlar yine bulantı, baş ağrısı ve kusma gibi hatalıklar hatta ölüme götüren hastalıklara yol açabiliyorlar.

D Vitamini Fazlalığı

D vitamini yine fazla alındığı takdir de çeşitli kemik hatalıklarına, yine kan içerisinde kalsiyum çoğalmasına, böbrekte oluşabilen çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Yine aynı oranda gereksiz fazla kalsiyum alımı kemik ağrılarına ve kas kasılmalarına da sebep olabilmektedir. Eğer ki eksikliği var ise takviye yapmalıyız fkat fazlası alındığı takdir de hedef dokularda toksit oluşturmuş oluruz. Çeşitli kemik ağrılarına, böbrek taşlarına ve yine böbrek yetmezliklerine de sebep olabilmekteyiz.