Gün içerisinde sevdiğiniz yemeği görünce kendinizi tutamıyor ve bir anda hızlı bir şekilde tüketiyorsanız sindirim sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bununla birlikte genel bir rahatsızlığınız var ise her öğünden sonra yine sindirim ile ilgili problemler yaşayabilirsiniz. Mide bulantıları, ishal sorunu, kabızlık ve daha pek çok neden ile meydana gelen sindirim sorununun en etkili tedavisi ise kuşkusuz ki doğal ve bitkisel çaylardan geçiyor. İlaç kullanmak istemeyenler için sindirime iyi gelen bitki çaylarını sunmak istiyoruz.
Aşağıda sizlere önereceğimiz sindirim için bitki çayları ve diğer önerilerimiz ortalama 3 gün boyunca kabızlık sorunu yaşayanlar için etkilidir. Eğer daha uzun süreli bir kabızlık probleminiz var ise lütfen doktorunuza görününüz.

Sindirim İçin Bitki Çayları
Sindirim problemi ile birlikte meydana gelen mide bulantısı, kabızlık ve ishal sorunları için üç farklı bitki çayı sunmak istiyoruz;

-Mide Bulantısı : Gerek aktar sahipleri, gerekse de doktorlar tarafından mide bulantısı için önerilen çayların başında papatya, nane ve zencefil çayı ilk sıralarda yer almakta. Sindirim sorunu ile birlikte meydana gelen en etkili rahatsızlık olan mide bulantısı için bizim önerimiz ise papatya çayı. Hem mide bulantınızı geçirecek olan papatya çayı, sinir sistemine de etki ederek daha rahat bir uyku süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Zencefil çayı sizlere önerdiğimiz üç çaydan daha etkilidir ancak sadece mide bulantınızı geçirecektedir.

-Kabızlık : Günümüzün en rahatsızlık veren sorunlarından biri de kabızlıktır. Kimileri gün içerisinde 2 veya daha fazla büyük tuvaletlerine çıkar iken kimileri ise haftada 2 veya daha fazla büyük tuvalete çıkabilmekte. Kabızlık probleminin başlıca sebepleri ise kuşkusuz ki dengesiz ve sağlıksız beslenme ile birlikte meydana gelen sindirim sorunudur. Sindirim problemlerinden meydana gelen kabızlık sorunlarından hızlı bir şekilde kurtulmak ve rahatlamak için rezene ve nane çayını hayatınızın bir parçası haline getirerek her gün düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

-İshal : Vücuttaki gerekli su miktarı azaldığında ve temin edilmediğinde meydana gelen ishalin en büyük tetikleyicisi tükettiğiniz gıdalar ve yerine getirilmeyen görevlerdir. İshal ile karşı karşıya kaldığınızda aklınıza ilk olarak yeşil çay gelmelidir. Çok etkili ve anlık olarak ishal problemini ortadan kaldıracak güce sahip olan yeşil çay, daha pek çok farklı sağlık sorunu için de her gün düzenli olarak tüketilmesi gereken çaylar arasında yer alır.

Sindirim Sorunları İçin Diğer Öneriler

1)Gün içerisinde bol miktarda taze meyve ve yemeklerinizde ise taze ve tamamen temizlenmiş sebzeler tüketin.

2)Sindirim problemini düzene sokmak için lif bakımından zengin olan gıdaları tüketmelisiniz. Bu gıdaların başlıca yer aldığı besin grubu ise yeşil yapraklı sebzelerdir. Gün içerisinde en az bir öğünde yeşil yapraklı gıdaları tüketmelisiniz.

3)Diyet listesi yaptınız ve listeniz sadece protein veya karbonhidrat üzerine kurulu ise bu size sindirim problemleri yaşatacaktır. Sağlıklı bir diyet ve sindirim sistemi için protein de, karbonhidrat da, yağ da dengeli bir şekilde tüketilemelidir.

4)Sindirim probleminin hızlı bir şekilde düzene girmesi için yapabileceğiniz en etkili şey ise gün içerisinde belirli zaman aralıklarına yayarak en az 8 su bardağı su içmektir. Su sindirim sistemini düzene sokarken aynı zamanda metabolizmanın da daha hızlı ve düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde tüketeceğiniz su miktarını alamıyorsanız yukarıda yer alan bitki çaylarını içerek gerekli su miktarını sağlayabilirsiniz.