Autorun virüsleri günümüz çerçevesinde son derece sıkça karşılaşılan virüs çeşitleridir. Özellikle de 2005 ve 2009 yılları arasında Windows XP işletim sistemine sahip olan bilgisayarları tehdit etmeleri ile ünlenmiş virüs çeşitleridir bunlar. Autorun virüsü aslında autorun (oto – çalıştır) yöntemini kullanan virüslerdir. Bu oto çalıştır olanağını, fonksiyonunu Windows XP işletim sistemi bize sunmaktadır. Bu virüsler de XP’nin sunmuş olduğu bu fonksiyonu kullanarak çalışırlar. Bu virüslere bizler solucan virüsleri diyoruz ki çünkü aynı bir solucan gibi aktive oluyorlar. Autorun virüsü son derece hızlı bir şekilde Windows XP işletim sisteminde kendisini kopyalamaktadır ve sistemin her köşesine yerleşmektedir.

Autorun.inf Nasıl Bulaşır?
Autorun fonksiyonu autorun.inf şeklinde çalışmaktadır. Autorun virüslerinin en sık kullandıkları bulaşma yöntemi genellikle Flash belleklerdir. Autorun.inf verisi genel olarak USB belleklerin içerisine yerleşirler. Bu virüslerin kendilerine flash bellekleri seçmesindeki en büyük faktörü açıklayabiliriz. Flash bellekleri seçiyorlar çünkü USB bellekler Windows XP işletim sistemine sahip olan bilgisayarlara ilk takıldıkları andan itibaren belleklerin içinde autorun.inf dosyası var mı? Yoksa yok mu? Diye tarama yaparlar. Eğer içinde autorun.inf dosyası var ise bu dosyanın içindeki komutları okumaya başlar. Bu dosyanın içerisine de örneğin run = virüs.exe gibi bir komut girerseniz XP işletim sistemi USB belleğin içerisinde olan virüs.exe dosyasını otomatik olarak çalıştıracaktır. Buradaki püf noktaya dikkat etmenizi istiyorum. Kullanıcıların belleğin içerisine girerek o dosyayı çalıştırmalarına asla gerek yok. Bu nedenle zaten çok hızlı bir şekilde yayılma özelliğine sahiptirler.

Autorun.inf Virüslerinden Nasıl Korunulur?
Eğer bir çeşit autorun.inf virüsüne yakalanmak istemiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Windows 7 işletim sistemini kullanmanızı tavsiye ederim. XP yerine Windows 7 işletim sistemini kullanarak bu virüslerin sisteminize bulaştıkları andan itibaren hızlı bir şekilde çalışmalarını engellemiş olursunuz. Hatta hiçbir şekilde aktif dahi olamazlar. Ayrıca eğer illa da Windows XP işletim sistemlerini kullanacağım diyorsanız USB Secure tarzı belleklerinizi koruyacak cinsten güvenlik programları da piyasada mevcut. Bu yazılımları kullanarak güzel bir şekilde bu virüslerden korunabilirsiniz.