Botnet günümüzün en tehlikeli silahlarından biridir dersek yeridir. Sanal alemdeözellikle de 2003 ile 2008 yılları arasında en sık kullanılan silahlardan biriydi. Botnet ile yapabileceklerinizin sınırı yoktur. İlk olarak botnetin hangi amaçlar için kullanıldığını açıklayalım. Botnet sisteminin başlıca amaçlarından biri web siteleri devre dışı bırakmaktır. Yani web sitelere yoğun saldırı yaparak siteleri etkisiz kılar. Sitelere yapılan bu yoğun saldırılar sonucunda web siteler belli bir süre sonra cevap veremeyip çevrım dışı olurlar. Bu saldırı yöntemine de Ddos saldırısı denilmektedir. Ddos saldırıları günümüzde en sık kullanılan saldırı yöntemlerindendir. Ddos saldırı ile dilediğiniz bir web siteyi devre dışı bırakabilirsiniz. İlk olarak Dos saldırısından bahsedelim. Normalde bir bilgisayar bir web siteye giriş yaptığı zaman o siteye belli bir paket veri göndermektedir.

Gönderilen Verilere Cevap Verir

Bu site gönderilen veriye cevap verir. Cevap vermesi zaten kullanıcıların web siteyi görüntüleyebiliyor olması anlamına gelmektedir. İşte her web sitenin belli bir kapasitesi vardır. Aynı anda o kapasite kadar ziyaretçiye cevap verebilirler. Eğer 500 - 600 adet bilgisayar toplanarak aynı anda bir web siteye saldırı yaparsa yani giriş yaparsa bu web site devre dışı kalarak onlara cevap veremez. Yani site çökmüş olur. Botnet sisteminin de mantığı budur. Botnet sisteminde bir virüs oluşturulur ve bu virüs yüzlerce bilgisayara çeşitli yöntemler ile açtırılır. Bu yöntemlere gelecek olursak botnet virüsü çeşitli film sitelerinde flash player virüsü olarak yutturulabilir. Yüzlerce kullanıcı bu virüsü açtığı zaman her bir bilgisayar bot olur.

Botnet’i Kuran Kötü Niyetli Kişi

Hepsinin birleşimine de botnet denilir. Botnet sisteminin başında duran yani kötü niyetli kişi de dilediği web siteye saldırı başlatabilir. Bu saldırı işlemini de tabi ki sadece bir kaç komut göndererek yapar. Ayrıca bütün botlardaki yani bütün virüsün açılmış olduğu bilgisayarlardaki şifreleri de çekebilir. Botnet günümüzde kredi kartı gibi bankacılık hırsızlığında sıklıkla kullanılmaktadır. Botnet virüsünden korunabilmeniz için veri tabanı güçlü bir anti virüs programına ihtiyacınız vardır. Çünkü botnet virüsleri özel ortamlarda şifrelenir. Her anti virüs programı bu virüsleri tanıyamaz.