Günden güne anti virüs yazılımlarının çeşitli fonksiyonlara sahip olarak gelişmeleri ile birlikte virüsler de çeşitli fonksiyonlara sahip olarak gelişmekteler. Her geçen gün gelişen virüsler anti virüs yazılımlarını daha üstün yöntemler ile atlatabilmekteler. Nedir bu daha üstün yöntemler? Kötü niyetli kişiler yani hacker’lar son sistem programlar ile artık oluşturdukları virüsleri şifreleyebiliyorlar. Virüslerin yapılarını şifreleyerek anti virüs programlarının bu virüsleri tanıyamamalarını sağlıyorlar. Bu sayede anti virüs yazılımlarına hiçbir şekilde takılmadan virüsler işlevlerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca bu şifreli virüsler de FUD ve UD olarak ayrılmaktalar.

FUD ve UD Virüsler Nedir?
FUD virüsler asla hiçbir anti virüs program tarafından tanınmayan virüs çeşitleridir. UD virüsler ise piyasada bulunan yaygın olarak kullanılan 35 anti virüs programından biri veya bir kaçına yakalanabilen virüslerdir. Her iki çeşidi de son derece tehlikelidir. Bu virüsler bilgisayarınıza bulaştığı zaman anti virüs programınızın veri tabanı ne kadar güncel olursa olsun ve ne kadar profesyonel çalışıyorsa çalışsın sisteminizde işlevlerini rahatlıkla güvenlik yazılımınıza yakalanmadan sürdürebilirler. Bazı kullanıcılar bir dosyayı indirmeden önce virüs total ve benzeri sitelere taratmaktadırlar ve bu sitelerden çıkan sonuçlara güvenerek bu dosyaları çalıştırıyorlar. Halbuki çalıştırdıkları bu dosyalar da virüs olma ihtimali son derece yüksektir. Bu nedenle şifreli virüslere karşı önlemlerin alınması çok önem arz etmektedir.

Şifreli Virüslere Karşı Önlem Nasıl Alınır?
Şifreli virüslere karşı önlemlerinizi profesyonel anlamda almak istiyorsanız yapabileceğiniz birçok şey mevcut. Bunlardan ilki bilinçli olmanızdır. Sonrasında indirdiğiniz programların dijital imzalarının olup olmadığını kesinlikle kontrol etmeniz gerekli. Dijital imzaya sahip olmayan yazılımlara asla güvenmemelisiniz. Bir diğer alabileceğiniz önlem ise HİPS programları kullanmak olacaktır. Bu güvenlik programları sisteminizde çalıştırdığınız yazılımları özel ortamda kontrol ederler ve davranışsal olarak analiz ederler. Yani virüs mü değil mi diye imza sorgulaması yapmak yerine dosyanın ne yaptığına bakarlar eğer virüs işlemleri yapıyorsa örneğin kendisini başlangıca eklemek veya çeşitli yerlere kopyalamak gibi ona göre önlemlerini profesyonel anlamda alırlar ve sizlerde korunmuş olursunuz.