Chrome tarayıcısı gibi birçok tarayıcı özellikle de internet dünyasında bizlere büyük kolaylık sağlayan yazılım çeşitleridir bunlar. Yazılım çeşitleri olarak tarayıcı kategorisine giren Chrome tarayıcısı gibi Firefox, Opera, Safari gibi daha birçok farklı tarayıcılar bulunmaktadır. Bunlar temelde aynı işlevi yaparlar ancak her birinin birbirinden farklı işlevleri bulunmaktadır Bu gibi işlevlere gereken dikkat gösterilirse eğer kullanıcılar hangi tarayıcının kendilerine en uygun tarayıcı olduğunu kavrayabilirler. Güncelleme olayı ise özellikle de tarayıcılar için son derece büyük önem arz eden unsurlardandır. Bir tarayıcının güncellenmesi ile birlikte birçok tehlikede geride bırakılır aslında. Bildiğiniz üzere hacker'lar yani kötü niyetli kişiler sürekli olarak çeşitli yazılımlara özellikle de tarayıcılara saldırabiliyorlar. Bu saldırılar yine son derece önem arz eden saldırı türleridir. Çünkü yaptıkları saldırılar sonucunda bu tarayıcılardaki çeşitli açıkları tespit ederler ve bu açıkları zamanı geldiğinde sömürürler.

Mühendisler Açığı Tespit Ederse

Chrome tarayıcısı için de eğer Google mühendisleri bir açığı tespit ederseler hemen o açığı onarmak için ellerinden geleni yaparlar. Tespit edilen açığı onardıktan sonra da yeni sürümü piyasaya sunarlar. Piyasaya sunulan yeni sürümleri de kullanıcılar güncelleme yaparak indirirler. Artık güncellemeyi almayan kullanıcıların nasıl bir risk altında olduklarını söylememe gerek yok sanırım? Ayrıca sadece güvenlik güncelleştirmeleri gerçekleşmez. Eğer ki yeni fonksiyonlar, yeni özellikler, yeni bileşenler tarayıcılara eklenirse bu yeni bileşenlerden yola çıkarak yeni bir güncelleme yayınlarlar. Yeni güncelleme indiren kullanıcılar da bu yeni bileşenlerden faydalanabilirler. Örneğin tarayıcıya bir kaç güvenlik eklentisi eklemiş olabilirler veya yine tarayıcıyı hızlandıracak bir kaç ayar yapmış ve bu ayarlar içinde güncelleme yayınlamış olabilirler.

Tarayıcıyı Güncellemek İçin

Eğer tarayıcınızı güncellemek istiyorsanız yapmanız gereken işlem tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan üç çizgiye tıklamak olacaktır. Sonra ayarlar butonuna basıyorsunuz. Bu işlemden sonra da "hakkında" sekmesine tıklıyorsunuz. Bu sekme sol tarafta yer alacaktır. Sonra da "güncelleştirmeleri denetle" butonuna basıyorsunuz. Eğer ki tarayıcının yeni bir güncellemesi piyasaya sürülmüş ise o güncellemeyi tespit edecek ve bilgisayara indirecektir. Güncelleme indikten sonra da otomatik olarak kurulacaktır ve sizlerde rahatlıkla kullanabileceksiniz.