Son zamanlarda yaya yolundaki sarı çizgilerin anlamı nedir? sorusu ile çok fazla karşılaşmaktayız. Sahiden de birçok kişinin tam olarak bilgi sahibi olmadığı bu sarı çizgilerin anlamı nedir, ne işe yarar ve son zamanlarda neden bu kadar yaygınlaştı?

Ülkemize bir kaç sene önce yabancı bir ülkeden gelen misafir, şehirde engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmaya yönelik hiçbir faaliyet göremeyince Ne güzel, ülkenizde hiç engelli insan yok şeklinde yorumlamıştır. Ne yazık ki ülkemizde engelli insanların toplum içerisinde engelsizce yaşayabilmeleri için geliştirilmiş hiçbir şey bulunmaması, ülkede engelli vatandaşın olmamasından değil, bu konuda fazla duyarlı olamamaktan kaynaklanıyordu.

Kaldırım üzerine döşenen kabartmalı sarı şeritler ülkemizde ilk olarak Ankara ve İstanbul'da 2010 yılının sonlarına doğru döşenmeye başlanmıştır. Ardından tüm şehirlerde bazı dernek ve kuruluşların da desteği ile yaygınlaşmıştır.

Yaya yollarındaki sarı çizgiler görme engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Şerit üzerindeki kabartmaları, bastonları aracılığıyla hissederek yönlerini bulmalarında yardımcı olmaktadır. Kesikli uzun çizgiler yolun devam ettiğini, nokta şeklinde olanlar ise dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Yaya yolları haricinde de yaygınlaşmaya başlayan bu sarı çizgiler son zamanlarda devlet dairelerinde, postanelerde, alış veriş merkezlerinde, hastanelerde, parklarda da görülmeye başlanmıştır. Bu sistemin önemsenip yaygınlaşması birçok görme engelli vatandaşımızın hayatını kolaylaştırıp toplum arasında güvenle ulaşım yapmalarını sağlamıştır.

Sarı şeritlerin anlamını bilmeyen ya da anlamını bilse de önemsemeyen vatandaşlarımız da var ne yazık ki. Sarı şerit üzerine park eden otomobillerin yanı sıra hatalı döşeyen belediyelerimiz de maalesef mevcut. Elektrik direğinden geçen, ağaçta biten ve daha bu şekilde birçok hatalı kullanım örneği olan sarı şeritler belediyelerin amaçlarını ve anlamını bilmeden döşeme yaptırdıklarını gözler önüne sürmektedir. Bazı özel firmalar otoparklarının döşemelerinde ya da kapı önlerinde tamamen amaç dışı olarak, bir dekorasyon malzemesi gibi sarı şerit kullanması hem içler acısıdır hem de birçok vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak bu malzemelerin heba edilmesidir.

Ülke genelince her bireyin bu konuda duyarlı olması birçok görme engelli vatandaşın topluma kazandırılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ülkenin yaşam kalitesini arttıracaktır. Toplumun hassas davranarak ve duyarlı olarak üstesinden gelemeyeceği hiçbir engel yoktur. Engelleri kaldırmak da, engel yaratmak da bizlerin elindedir.