Kuantum Bilgisayarların Neyi Farklı?

Normal bilgisayarlar, 1 veya 0 kulllanırlar. İstisnasız her şeyde 1 veya 0 vardır. 1 pozitifdir, 0 negatif. Buna (Bİ)nary Digi(T) adı verilir. İlk 2 harfi ve son harfi ile oluşan BİT, hepimizin günlük hayatta kullandığı depolama birimi boyutudur. 8 tane 1 ve 0 bir araya gelirse Kilobit oluşur vs. Kısacası normal bilgisayarlar her şeyi 1 veya 0 la değerlendirir.
Kuantum bilgisayarlarda çok önemli bir fark yaratan arada kalma durumu vardır. Bu bilgisayarlarda ya 1 olur ya 0 olur, ya da iki sayının arasında kalır. İşte bu farklılık bilgisayara olumlu yönler kazandırır. Mesela pi sayısının devirini bulmaya çalışmaya bir bilgisayarın gücü yetmez. Ama Kuantum bilgisayarlar bu işi hem hızlı hem sağlam yapar.
İsterseniz Hemen Şimdi Deneyin!

IBM bilgisayar ve cihaz sisteminde köklü kuruluşlardan biridir. Bir süre önce kendi ürettikleri Kuantum bilgisayarları "Bulut Sistemi" şeklinde webde sundu. Kullanmak için teknik bilgiye ve İngilizce bilmeniz gerekiyor lakin milyonlarla ifade edilen satış fiyatlı bir Kuantum Bilgisayarı hem ücretsiz, hem de IBM kalitesinde yaşamak size bunu unutturuyor. En alttaki linkten kayıt olup, gerekli Kuantum Bilgisayar sekmesine tıkladığınızda karşınıza 4-5 adımlık bir eğitim veriliyor. Bu işlemlerin sonunda bilgisayara erişim sağlıyorsunuz. Bir sanatçının nota eklemesi gibi kodlama yaparak çalıştırabiliyorsunuz. Bütün bu sistem IBM'nin Kuantum labaratuvarında ana bir Kuantum Bilgisayardan yapılıyor. Link : IBM Research Quantum Experience iyi günler dileriz.