Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri akıllı telefonların şarj sorunudur, ancak İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi kapsamında gerçekleşen etkinlikler sırasında tanıtılan yeni şarj ünitesi akıllı telefon kullanıcılarının aklına telefonlar artık 15 dakikada şarj olacak mı sorusunu düşürdü. Eğer henüz tanıtılan şarj ünitesi sayesinde telefonlar artık 15 dakika içinde şarj olursa, akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan akıllı telefonların şarj sorunu ortadan kaldırılabilir.

İlk olarak Çin merkezli Oppo şirketinin telefonları 15 dakikada şarj edebilecek bir pil geliştirdiği duyurdu, geliştirdikleri bu pil 2500mAh piller baz alınarak geliştirilmişti. Bu sebeple 2500 mAh tipi bataryalarla sorun yaşamadan kullanılan piller, microUSB ve USB-C kablolarıyla entegre bir biçimde kullanılabiliyor. Çin’in en büyük telefon üreticileri arasında gösterilen Oppo tarafından geliştirilen 'Quick Charge 3.0' isimli bu teknoloji sayesinde telefonlar artık 15 dakikada şarj olacak. Yapılan gözlemlere göre Snapdragon820 işlemci ile çalışan akıllı telefonların şarj olması için gereken süre gerçekten de 15 dakika ve bu süre içinde akıllı telefon yüzde sıfırdan yüzde seksene kadar şarj oluyor. Oppo’nun geliştirdiği bu teknoloji sayesinde akıllı telefonların şarj sorununa son verilebilir. Aynı zamanda bu teknoloji Oppo’nun da akıllı telefon piyasasında yerini gün geçtikte sağlamlaştırdığı ve gelecekte büyük akıllı telefon şirketlerinden biri olacağının sinyallerini veriyor.

Telefonlar artık 15 dakikada şarj olacak diyerek akıllı telefon gündemine bomba gibi düşen Oppo, geliştiği yeni teknolojisini İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi kapsamındaki etkinlikler sırasında tanıttı. Oppo’nun yeni teknoloji, akıllı telefonların şarjını yüzde sıfırdan yüzden seksene 15 dakika içinde çıkarabiliyor ve 2500 mAh tipi bataryalar ve Snapdragon820 işlemci ile sorunsuz olarak çalışabilen yeni teknoloji piller, microUSB ve USB-C kablolarıyla entegre bir şekilde kullanılabiliyor da. Akıllı telefonların şarj sorununu çözecek gibi görünen Oppo’nun yeni teknoloji pilleri, Oppo’nun akıllı telefon piyasasında hatırı sayılır bir yere gelecek potansiyelde olduğunu da gösteriyor. Telefonları 15 dakikada şarj edebilen son teknoloji piller ise bunun en güçlü kanıtı.