Dünyanın başkent şehirleri bir bir interneti bedava yapıyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dan sonra, Seul Belediyesi de internet hizmetini bedava yapıyor. Yapılan açıklamada internetin doğal bir insan hakkı olduğunun altı çizildi. Seul’de internet bedava oluyor ve tasarı kısa süre sonra hizmete geçiyor. Çalışmaların farklı ülkelerde sürerlilik kazanıp kazanmayacağı merak konusu oldu.

Güney Kore’nin başkent şehri Seul, gerekli çalışmaların sonlandırılmasıyla internet hizmetinin ücretsiz bir şekilde verileceğini dile getirdi. Yüksek meblalarda yatırım gerektiren bu çalışmanın hızla yapılması bekleniyor. Yapılan açıklamada, gelecek yıldan itibaren internetin kamusal alanda kablosuz ağ olarak bedava kullanılacağı açıklandı. Hizmet için önümüzdeki 5 yılda toplam olarak 374 milyon dolar yatırım yapılması gerektiği söylendi. Bilişim çağı hız kesmeden ilerlerken, bazı ülke ve şehirler çağa ayak uydurmada geç kalmıyor. İnsanın doğal ihtiyaçlarından biri olarak kabul edilen internetin kullanımı her geçen gün artıyor. İleri görüşlü dünya şehirleri, hızlı hareket ederek çağı yakalamaya çalışıyor. Yaklaşık her türlü ihtiyacı gidermede kullanılan internet, yavaş yavaş bedava olmaya başlıyor. Yaklaşık olarak 1.1 milyar TL yatırım ile dünyanın öneli ülkelerinden birinin başkenti Seul’de, halk interneti ücretsiz olarak kullanabilecek. Resmi olarak Özel Seul Kenti olarak anılan başkent, ülkenin teknolojiye verdiği önemle canlanıyor. 10 milyonu aşkın nüfusa sahip olan Seul’ün interneti insan hakkı olarak tanımlaması dikkat çekti. Seul’de internet bedava oluyor ve bu durum diğer ülkeleri de heyecanlandırıyor. Dünyanın farklı ülke ve başkentlerinin ilgisini toplayan sürecin devamı merakla bekleniyor. Dünya ülkelerinin adım adım duruma vakıf olması, önümüzdeki süreçte hangi ülkede internetin bedava olacağı sorusunu akıllara getirdi.

Seul’de internet bedava oluyor haberi kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. 2008 yılında aynı kararı alan Danimarka başkenti Kopenhag, şehrin farklı yerlerine internet erişim noktaları kurarak durumu sağlamıştı. Benzer bir uyulama ile Seul’ün de aldığı kararı uygulayacağını görebilirsiniz. Ülkemizin modern dünyanın ihtiyaçlarına ne zaman cevap verebileceğini mera ediyor olmalısınız. Başkent Ankara veya İstanbul’un en kısa zamanda bu uygulamaya geçmesini diliyoruz. Gelecek süreçte kafalardaki soru işaretleri cevap bulacaktır.