ABD’nin en büyük cep telefon operatörü AT&T, 1983 yılında kurulmuş olup, günümüze kadar teknoloji alanında pek çok başarılar elde etti. Yıllardır üzerinde çalışma yaptığı AT&T 5G testlerine başlıyor.
Geçtiğimiz yıl 4G’ye geçiş yapacaktık fakat 4G’nin artık eskimesinin ve yeni teknolojinin peşinde koşmanın ülkemiz için daha avantajlı olacağını düşünmemizin verdiği sonuçla vazgeçildi. Şimdi ise 1 Nisan tarihinde 4,5G’ye geçiş yapacağız. 4G’nin 100 mbps indirme hızı verdiği bir ortamda, 4,5G 375 mbps hız ile daha yüksek performans vermemizi sağlıyor. ABD’li GSM operatörü AT&T uzun yıllardır yeni teknoloji 5G üzerinde çalışıyordu. Çalışmalarına sonuç alan AT&T 5G testlerine başlıyor. Şirket 5G teknolojisini geliştirmek için bu yılın ikinci çeyreğinde Ericsson ve Intel ile bir araya geliyor. Elde edilen bilgilere göre, geçtiğimiz yılki veri trafiğinin yüzde 60’ı videolardan oluşmakta. 4K videolar ve gelişen teknoloji yüzünden 5G doğrultusunda ilerlemek gerekiyor. AT&T’nin Ceo’su John Donovan’ın yazılarına göre, bu ilerleyen teknolojiler sürükleyici, yaygın ve müşteriye duyarlı olacak. 5G ise bu teknolojilerin gerçekleşmesini sağlayacak. 5G her yerde 10 ila 100 kat arasında daha hızlı olacak. Saniyede gigabayt hızları görebileceğimiz 5G teknolojisi ile bir diziyi 3 saniyeden daha kısa bir sürede indirebileceğiz. Video yayınlarının da çok daha hızlı olacağını söyleyen AT&T, yayını başlatmanız ile videonun başlaması arasında sadece 1 ila 5 milisaniye fark olacağını belirtiyor. Aslında geçtiğimiz günlerde Turkcell’in yaptığı bir toplantı bizlere 5G’nin nasıl bir performans ortaya koyacağını göstermişti. 5 adet taşıyıcıyı birleştirerek 1200 mbps hızının üstüne çıkılabildiği görülmüştü. Ülke olarak şu anda alt yapımız 4,5G için hazır olduğundan, zamanı geldiğinde 5G’ye adapte olmak çok daha kolay olacağı düşünülüyor.

Çalışmalarını sonuçlandıran AT&T 5G testlerine başlıyor. Eğer her şey yolunda giderse ve araştırmalardan yeterli sonuç alınabilirse, 5G teknolojisi bu yaz sahada test edilmeye başlanacak. 5G için gerekli her şey hazır olduktan sonra AT&T, teknolojiyi ticari olarak yapmaya başlayacak. Fakat şu anda uluslararası bağlantı 3G olduğu için, 2018’in sonuna kadar 5G sistemlerinin tamamen hazır olmayacağı düşünülüyor.