Bu hafta sonu bir çok lise öğrencisinin gireceği YGS'ye kalan zaman azaldıkça adaylardaki gerginliğin, stresin de arttığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Hepimiz iyi bir üniversite kazanmak, kafamızdaki o mükemmel üniversite yaşantısını görmek amacıyla bu yollardan geçtik, aynı sınavlara girdik. Girmediysek de girmemiz gerekiyor üniversite hayatına atılabilmemiz için. Son haftalardaki o stres hala bir çoğumuzun gözünde ilk günkü canlılığı ile durmaya devam ediyordur. Hepimiz bu stresten, kaygıdan uzaklaşmak için kulaktan dolma da olsa birçok şey denemişizdir. Kimimiz uygun yöntemi bularak bu stresi aşmış, kimimiz de bunu yapamamışızdır. Bu yüzden kulaktan dolma bilgiler yerine uzmanların söylediklerine kulak vermekte oldukça büyük fayda var. Uzun bir süredir sınavla ilgili taktikler oluşturduysanız bunları değiştirmek ne kadar doğru olur bilinmez ancak, YGS öncesinde ve sınav sırasında sınav stresinden biraz olsun uzaklaşmanızı sağlamak için uzmanların birkaç küçük önerisi bulunmakta. İşte o öneriler:

Öncelikle sınavı ciddiye almanız gerekiyor. Kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirerek eksiklerinizi tamamlamaya çalışmalısınız. Sınavı hayatınızın tam merkezine oturtarak başka hiç bir şansınız yokmuş gibi düşünmemelisiniz, bu üstünüzdeki baskıyı artırarak sizi daha fazla hata yapmaya iter.Unutmayın, hayatınız sadece buna bağlı değil, her zaman bir şans daha vardır.

En başarılı olduğunuz testten başlamalısınız. Çünkü başarılı olduğunuz testten başlarsanız kolaylıkla yaptığınız her soru, sizi sınavın o kadar da zor olmadığı fikrine itecek ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Sınavdan önceki son gece mümkün olduğunca erken bir saatte uyuyarak tam dinlenmiş bir şekilde sınava girin. Genellikle bu gece uykunun kaçması çok olasıdır. Bunun için de süt içebilir ya da yoğurt yiyebilirsiniz. Ya da rahatlatıcı rezene yada papatya çayı içebilirsiniz. Bir önceki gün içinde ise mümkün olduğunca çay ve kahveden uzak durun.

Son hafta ceviz, kuru üzum gibi besinleri tüketmenizin hafıza güçlendirme açısından katkısı olabilir. Ya da muktivitamin preparatlarından alabilirsiniz.


Sınav esnasında ise cevaplamakta zorlandığınız soruları boş bırakıp geçin, bazı sorulara dağa sonra geri döndüğünüzde nasıl o kadar kolay çözdüğünüze siz bile şaşırabilirsiniz. Bazen ilk anda olmaz, zorlamayın, sonraya bırakın.

Şimdilik önerilerimiz bu kadar, sınava gireceklere başarılar.