Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığının korunmasına özellikle bebeklik dönemlerinden başlayarak dikkat edilmesi gerekmektedir ve bu konuda öncelikli olarak ana babalara çok iş düşmektedir.

Çocukların ağzındaki süt dişleri toplam olarak 20 tanedir ve bu süt dişleri hem beslenmeleri hem de sonraki çıkacak olan dişlerine öncülük etmeleri acısından çok önemlidir. Ayrıca bebeklerimizin konuşmalarının düzgün olarak gelişmesi de süt dişlerine bağlıdır. Süt dişlerinin çıkmaya başlamasının hemen sonrasında ağızda bakterilerde boy göstermeye başlar. Bu da çocuklarımızda diş çürüğü ihtimalini ortaya çıkardığı için ağzı ve diş temizliğinin başlama zamanının geldiğini bize göstermektedir. İlk süt dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren bu işlemler başlamalı fakat bebeklerimiz diş fırçası kullanamayacağız kadar küçük oldukları için ilk zamanlar da sabah ve akşam beslenmelerinin hemen arkasında nemli ve temiz bir tülbent yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Diş fırçalamaya ise yaklaşık olarak 1.5 yaş civarında son derece yumuşak bir diş fırçası yardımıyla başlanabilir. Özellikle dikkat etmemiz gereken çok önemli bir diğer konu ise ilerde çocuklarımızda dişçi korkusu oluşmaması ve bu fobiyi önceden engellememiz acısından herhangi bir sağlık sorunları olmasa ve ihtiyaç hissedilmese bile 6 ayda bir düzenli olarak diş doktoruna kontrole götürmeye dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bebeklerimizin dişlerinin sağlıklı olması için yapmamız gerekenlerin başında biberonla uyumalarına engel olmak gelmektedir. Ayrıca zararı doktorlar tarafından kabul edilmiş olan şeker tüketimlerini mümkün olduğunca minimumda tutmaya özen göstermeliyiz. Emzik kullanımını ise daha ileri yaşlarda değil de bir yaş civarında bırakmalarını sağlamaya çalışmalıyız… Yapacağımız bütün bu işlemler bebeklerimizin hayatları boyunca sağlıklı ve bakımlı dişlerinin olması acısından son derece önemlidir ve onları çürüksüz bir geleceğe doğru yönlendirmek bizim elimizdedir…