Bu hatalık kulak zarı sağlam olduğu zamanlarda genel olarak zarın ve yine orta kulağın etkilenemediği, duş kulak kanalı derisinin aldığı bir çeşit enfeksiyondur. Su ile sık ve uzun süre boyunca teması bulunan kişilerde kulak kanalında oluşabilen çeşitli değişiklikler ve yine enfeksiyona yatkınlık sebebi ile oldukça sık görülmesi nedeni ile böyle bir isim ile adlandırılıyor. Özellikle de su sporları ile uğraşmakta olan ve yine su içerisinde uzun süre geçiren bireylerde klor gibi çeşitli irritan bileşenlerin bulunduğu havuz sularına maruz kalmakta olan bireylerde mikropların üremeleri açısından oldukça uygun bir çeşit ortam oluşmaktadır. Enfeksiyona sebep olmakta olan çeşitli mikroorganizmalar bakteri ve çeşitli mantarlar olabilmektedir. Kulağın pamuk gibi çeşitli çocuklar ile karıştırılmaları, kaşıma veya yine kulak çöpleri beraberinde çeşitli kurulama alışkanlıklarının bulunması ve yine egzamaların olması bu enfeksiyonu kolaylaştıran maddelerden olabilmektedir. Bu gibi durumlar yine insan derisinde kuruluk ve yine oldukça ince çatlaklar oluşturabiliyor. Bu gibi yerlerde mikroplar kolay bir şekilde deri altına geçebiliyor eve enfeksiyona neden olabiliyorlar.

Belirtiler ve Çeşitli Bulgular

Dış kulak kanalının enfeksiyonu ilk olarak bir çeşit kaşınma, rahatsız olma ve yine sulanma hissi ile başlamaktadır ki bu baş belirtilerdir. Sonrasında ağrı gelişmektedir. Ağrı gittikçe şiddetlenmektedir ve yine sonralarında kulak akıntısı da eklenmektedir. Kulak kanalı şişmeye başlayınca ödem sebebi ile tıkanma oluşur. Kanal derisi ve yine bazı durumlarda da kulak zarı kızarık olabilmektedir. Şişlik ve yine kızarıklık kanala yakın olan kulak kepçelerine de yayılabiliyor. Bu ağrı çeşidi bazı durumlarda dayanılmaz olabilmektedir bir çeşit şiddete ulaşabilmektedir ve yine şiddet oluştuğunda yeme çiğneme gibi hareketlerde ağrı yükselir. Kulak kepçesi ve yine kulak kanalı dokunmalara karşı dahi çok duyarlı olabilmektedir. Eğer enfeksiyon şiddeti yükselirse ateş yükselmeleri, genel bozukluklar meydana gelişebilmektedir.

Tedavi Süreci

Eğer tıkanıklık meydana gelmiş ise veya yine akıntı var ise dış kulak kanalında biriken akıntıların temizlenebilmesi açısından tedavi oldukça önem arz etmektedir. Antibiyotik tedavi süreci genel olarak damla ile sürmektedir. Kanal oldukça yüksek oranlarda daralmış ise veya ödem sebebi ile tıkanmışsa kulak kanalının içerisine pomadlı olan çeşitli pamuklar yerleştirilebilir. Bu ağrıların dindirilebilmeleri açısından oldukça güçlü olan ağrı kesici çeşitleri kullanılmaktadır ki bu ağrı kesiciler çoğu zaman fayda sağlayabiliyor. Yine hastalık geçtikten sonra kulağı bir kaç ay boyunca sudan korumak da gerekebilmektedir.