Özellikle de stres, çeşitli psikolojik problemler ve oldukça olumsuz olan çevre koşulları sebebiyle sağlıklı yaşamımızın bir çeşit anahtarı olan kalbimizin bir gün bile durmadan çalışıyor olması gerçekten mucizevi bir şey. Bu nedenle kalbinizi mutlaka krizlerden korumanız oldukça önemlidir. Kalp krizinin ne olduğuna gelirsek kalbin yeterli oranlarda oksijen alamayıp, damarlara giden kandaki tıkanıklık sonucunda kalbinizin yetersiz kalmasına kalp krizi diyoruz.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizinin belirtileri bulunmaktadır. Göğüs üzerinde yeri henüz tam olarak bilinemeyen sıkışma hissi oluşturan bir çeşit ağrı, göğüs kafesinde çevredeki sol kol ve yine çeneye doğru yayılmakta olan ağrı, ağrı ile beraber terleme, üşüme ve midenin bulantısı ve yine hareket ettikçe daha da sık bir hal al ağrılar kalp krizsinin belli belirtileridir. Ayrıca nefes darlığını da unutmamak lazım.

Kalp Krizi Riskini Kimler Taşır?

Eğer sigara kullanıyorsanız, kolesterol ve trigliserid oranlarınız normal üstünde ise, diyabetiniz var ise, fazla kilonuz var ise, hayatınız hareketsizse ve özellikle de 60 yaşın üstündeyseniz kalp krizi riskini taşımaktasınız.

Kalp Krizinin Sebepleri

Kalp krizinin sebeplerine gelecek olursak kalp krizlerinin çoğu zaman koroner arterlerde oluşmakta olan çeşitli pıhtılar sebebi ile meydana geldiğini bilmeliyiz. Aşırı kilolardan dolayı oluşan damar tıkanıklıkları, yoğun stres oluşması, kalp kapakları eğer hasarlanmış ise ve kapakçıktan kopan çeşitli parçaların arterleri tıkıyor olması. Kronik rahatsızlıklar. Yaşlılığa bağlı krizler. Uyuşturucu maddelerin kullanımları da kalp krizi sebebidir.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Kalp krizi anında yapılması gerken birkaç şey var elbet. Böyle bir durumda panik olmadan üst üste kuvvetli bir şekilde öksürmelisiniz. Her öksürükten önce yine oldukça derin bir nefes almalısınız. Öksürükleriniz yie çok güçlü olmalıdır. Her 2 saniyede bir yine oldukça derin bir nefes alın ve öksüremeye yine devam etmelisiniz. Kalp atışlarınız normale döndüğü takdir de yardım istemelisiniz ve kesinlikle yorucu hareketlerde bulunmamalısınız.
Neden Öksürmeliyiz?