Günümüz çerçevesinde insanlar genellikle vücutlarındaki pek çok organın sağlıklı olmasına dikkat ederler. Bu organlar da nelerdir? Bu organlar genellikle kalp, akciğerler, cilt gibi bizim için son derece önemli olan ve yine bizim dış görünümüz içinde önem arz eden organ çeşitleridir. Kalbimiz bizim için önemlidir çünkü vücudumuzun her noktasına kan pompalamaktadır. Onda oluşan herhangi bir çeşit aksaklık vücudumuzdaki birçok noktayı önemli ölçüde etkileyecektir. Cilt ise vücudumuzu saran, dış görünüşümüz açısından bize artı veya eksiler katan bir organdır. Dolayısıyla cildimizde oluşan bir çeşit yara var ise ona hemen müdahale ederiz veya cildimiz yağlı ise ona göre şampuanlar alırız kuru ise ona göre bakımlar yaparız. Peki ya beynimiz? Bütün bu yazıları yazmamı sağlayan, vücudumuzda cildimize bakım yapmamız gerektiği sinyalini bize veren, kalp ile ilgili bir problem oluştuğunda ona gereken özeni göstermemiz için düşündüğümüz şey beynimiz. Asıl bakımın ona yapılması gerekiyor. Çünkü onda oluşacak bir aksaklık bizim için çok önemli geri dönüşü hiçte mümkün olmayan sonuçlar doğurabilmektedir.

Sağlıklı Beyin İçin Vitaminler

Sağlıklı bir beyin için mutlaka vitaminlerin pek çoğundan almalıyız. Özellikle de B vitaminlerinin bütününden almamız oldukça önemlidir. Yine yeterli oranda çinko alımı da beynimiz ve saçlarımız için yani kısacası kafamız için oldukça önemlidir. Daha sağlıklı ve yine daha zeki beyin için gıda anlamında genellikle beynin isteyeceği bileşenleri içeren gıdaları tüketmeliyiz. Örneğin daha zeki olmak istiyorsanız, unutkanlık gibi bir problemin oluşmamasını istiyorsanız kuru üzüm tüketmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca kuru üzüm vücuda kan yaptığı için de son derece gerekli bir gıdadır. Yine beyninizin daha temiz çalışabilmesi, nöronlarınızın daha hızlı etkileşime geçebilmeleri için bolca fındık, badem gibi kuruyemişleri tüketmeniz gereklidir. Ayrıca bu kuruyemişleri sadece gün içerisinde değil daha farklı zaman dilimlerinde de tüketmelisiniz.

Zeki ve Hızlı Bir Beyin İçin

Eğer yine çok daha zeki ve hızlı çalışan, pratik zekaya sahip olmak istiyorsanız mutlaka her gün bulmaca çözmelisiniz. Bulmaca çözerken sürekli olarak geçmişte veya gelecek ile ilgili olarak çeşitli bağlar kurmaya çalışırız. Örneğin bir kelime için iki üç harf verilmiştir. Siz harflerin devamını düşünürken aslında nöronlarınız güç harcıyorlar. Bu sefer her geçen gün daha kuvvetli, daha pratik çalışan bir nöron tipine sahip olursunuz. Bu da demek oluyor ki her hangi bir şeyi unutmanız çok daha güçleşecektir.