Ülkemiz çerçevesinde yaklaşık olarak 1 senede 1 milyon 250 bin kadar doğum yapılabilmektedir. Kalça çıkığı ve yine kalça gelişim sorunlarının her 1000 doğum içerisinden 14’ünde ortaya çıktığı belirlenmiştir. Eğer bu yine önemsenirse bir senede yaklaşık olarak 19 20 bin kadar bebek kalça çıkığı sorunu ile dünyaya gelmektedir ve bu da maalesef yeni doğan bebeklerde kalça gelişim sorunlarını meydana çıkarmaktadır. Kalça çıkığı yine halk arasında bacağın çekilip çıkarılması şeklinde bilinen durum olarak düşünülmektedir. Halbuki çoğu durumda bebek anne karnında olduğu zaman kalça çıkık durumda olabilmektedir. Veya da kalçanın gelişimi yetersiz oranlara ulaşmıştır. Doğum sonrasında da yapılacaklar, yine bu sorunun kötü veya iyi yönlerde gelişebilmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle kalça çıkığı bir çeşit önlenebilen sakatlık çeşididir. Farklı bir söylem ile ailelerin bebeklerine yapacakları yanlış bazı uygulamalar bebeklerin ömür boyu sakat kalmasına dahi yol açabilir. Doğru eylemler de bebeğin iyileşmesine olanak tanır.

Bebeğin Büyütülmesinde Yapılan Bazı Hatalar
Öncelikle bezin oldukça küçük ve dar olması, kasık hizasında da bağlanıyor olması kalça gelişimini olumsuz bir şekilde etkilemekte olan çeşitli faktörlerdendir. Maalesef Türkiye’de çeşitli yörelerde hala bebeklere kundak yapılıyor. Özellikle de kırsal kesimlerde son derece sık bir şekilde kullanılır. Kentlerde genellikle büyükanneler eski adetleri beraberinde torunlarına bu yöntemi uyguluyorlar. Karşı çıkan genç bayanlara verilecek cevapları ise “sizi de kundak yaptık kalça çıkıklığı mı oldu?” şeklindedir. Halbuki her sene binlerce çocuğun kalça sorunun ortaya çıkmasında kundağın bir rolünün olduğu kesin bir şekilde biliniyor.
Yanlış bezlemelere de değinmeliyiz. Genel olarak ara bezlerinin geniş olmasına özen gösterilmiyor. Küçük olan ebzler kullanılıyor. Bezler kasık kısmında aynı hizada bağlanmalıdır. Hazır olan çeşitli bezler, er hangi bir bez bağlanması durumuna göre de kesinlikle çok daha sağlıklı olabiliyor ve ülkemizde üretilen bezlerin hiç birindeki boyut diğerleri ile bir tutulamıyor. Bezlerin küçük veya dar olmaları, kasık hizalarında bağlanmaları yine kalça gelişimlerini oldukça olumsuz etkilemekte olan faktör çeşitlerindendir. Bebeklere yine çeşitli ekonomik sebepler ile bazen de yanlış bilindiği için küçük ve dar giysiler giydirilmektedir. Maalesef bu da yanlıştır. Bebeğin rahat edebileceği elbiseler tercih edilmelidir.