En son ne zaman bir göz doktoruna gözüktünüz? Eğer cevabınız altı ay veya yine çok daha önceki bir tarih ise hemen bir göz doktorundan randevu almalısınız ve gözünde bir problem olup olmadığını öğrenmelisin. Eğer ki hipermetrop, miyop benzeri bir göz hastalığına sahipsen yapman gereken bir kaç şey var. Renkli aksesuar olarak da rahatlıkla moda anlamında da kullanabileceğin için çeşitli gözlük modellerine bakabilirsin. Eğer gözlük takmanın sana hiç yakışmayacağını tahmin ediyorsan yine kontakt lens ve yine çeşitli lazer tekniklerini araştırmalısın. Lens takmaya eğer kararını vermişsen, lens takmakta olan çevrendekilerden çeşitli tavsiyeler al. Lasik tedavisi hakkında çeşitli bilgiler edinmelisin. Lasik kelimesi sana bir şeyler çağrıştırıyordur. BU tedavi beraberinde göz kusurları tam anlamıyla yok edilebilmektedir. Yani gözlük veya lens kullanmana gerek kalmıyor bu işlemler ile. Bu lazer işlemi ise 3 - 4 dakika sürmektedir. Fakat bu işlemi yani bu yöntem yine miyop ve astigmat problemlerinde oldukça başarı sağlıyorken, hipermetrop sorununda ise belli bir ölçüye kadar düzelme sağlayabilmektedir.

Kör Noktalara Odaklanmalısın

Gözümüzde retinanın yine arka panelinde olan en iyi görme kısmına "sarı leke" adı verilmektedir. Burası görüntü ile ilgili çeşitli verileri beyne iletmekte olan reseptörlerin en sık olarak bulunduğu noktadır. Fakat gözümüzde bir de hiç reseptör olmayan bölgeler var. Bu bölgelere de yine kör nokta denilmektedir. Kör noktanın üstüne düşen çeşitli görüntüleri algılayamayabiliriz. Hatta bazı trafik kazaları da bu nedenle oluşabiliyor.

En sık görülen göz kusurlarından bir tanesi de miyop. Uzağı göremiyor olmanız anlamına gelmektedir. Miyop olan bireyler daha net göreebilme amacı ile gözlük veya çeşitli kontakt lensleri kullanmak zorunda kalmaktadırlar.

Yine eğer sınıfta tahtayı oldukça iyi bir şekilde görebiliyorsun. Ancak defterindeki yazıları göremiyor musun? Buna da hipermetrop ismi verilmektedir. Miyopun tam aksine uzağı değil de yakını göremiyorsunuz. Genellikle defterindeki notları göremeyebilir ve sana yakın olan şeyleri seçemeyebilirsiniz..

Astigmat, bulanık veya yine iki tane görmek anlamına gelmektedir. Hipermetropve miyop ile beraber de meydana gelebilmektedir. Yakından uzağa veya tam tersi olarak da uzaktan yakına baktığınız zaman gözleriniz bulanıyor ve sizi rahatsız edebiliyor.