Horlamadan Kurtulma Yolları
Horlama genellikle üst solonum bölgesi ya da burun problemlerinin başında gelir ve uyku sorunu olarak bilinmektedir. Uyurken damak ile çevre dokuları arasında oluşan sese horlama denir. Horlama genellikle kaba bir ses ile ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda uyku apnesi gibi horlama büyük problemleri arkasında getirebilir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken sağlık problemlerinden birisidir.
Yetişkin insanlar baz alındığında ortalama yüzde 30 ile yüzde 40 gibi oranda görülebilmektedir. Bayanlara göre erkeklerde daha fazla görüldüğü yapılan istatistikler sonucu ortaya çıkmıştır.
Uyku apnesi; uyku halinde nefesin 10 saniyeden daha fazla durması ve uyku anında nefesin kesilmesi olarak tanımlanır. Halkında ortalama yüzde 5 gibi bir oranında görülen uyku apnesi horlamada olduğu için erkeklerde daha yüksek oranlarda görülmektedir. Çocuklarda görülen uyku apnesi ise geniz eti ve bademcik merkezli ortaya çıkmaktadır.
Halk arasında şekerleme olarak tabir ettiğimiz öğle araları uyuma, televizyon izlerken uyuma, sinema, tiyatro gibi sosyal alanlarda uyuyorsanız uyku apnesi riskinizi arttırmış oluyorsunuz. Uykuda horlama yaşıyorsanız kulak – burun – boğaz uzmanı tarafından muayene edilmenizde fayda olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar?
Buna benzer durumlarda çocuklarda hiperaktive ve davranış bozukluğu gibi durumlar görülebilir. Gece idrar kaçırma, büyüme evresindeki yavaşlama, konuşma bozukluğu ve iştahsızlık gibi bir durum söz konusu ise kontrol ettirilmesi gereklidir.
Yetişkinlerde; konsantrasyon bozukluğu, cinsel isteksizlik, iştah artışı, sinirlilik hali, kendini psikolojik baskı halinde hissetme, sabahları alın bölgesinde oluşan baş ağrısı, ağız kokusu gibi belirtiler arasındadır. Ayrıca sigara ya da alkol kullanıyorsanız uyku apnesi hastalığınızı ağırlaştırabilir.

Tedavi Yöntemleri?
Tedavi yöntemlerinin en başında sigara yada alkol kullanıyorsanız bırakmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir diyetisyen kontrolünde kilo hacim indeksi alınmalı ve size uygun bir beslenme programı seçilmelidir.
Yukarıda bahsettiğimiz tedavi yöntemleri yetersiz kalıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.