Pasif içiciliğin zararları.
Sigara içilen bir çevrede bulunmak sigara içmiyor olsanız bile sizi etkileyecektir. Sigara içen birisi çıkardığı dumanın hepsini kendi akciğerine gitmez. Bu duman nefes alınan ortamdaki havaya karışır. Birçok kamusal ve kapalı alanda sigara içmenin yasak olması her ne kadar çözüm gibi görünse de birçok ebeveyn çocuklarını sigara dumanına maruz bırakmaktadır.

Pasif içicilik Nedir?
Pasif içicilik ile maruz kaldığınız duman, nargile, sigara, pipo gibi tütün ürünlerinden gelebilir. Bu bahsi geçen tütün ürünlerinde 250 adeti çok tehlikeli olmak üzere yaklaşık 4000 adet zehirli madde bulunduğu bilinmektedir. Pasif içicilik kalbe zararlı olmakla beraber, akciğer kanseri riskini sigara içenlere göre daha fazla arttırmaktadır. Amerika’da yapılan araştırmaya göre pasif içicilik her yıl 34.000 kişinin kalp hastalığına bağlı olarak, 7.000 kişinin de akciğer kanserinden ölmesine sebep olmaktadır.

Pasif İçicilik ve Çocuklara Zararları
Özellikle çocuklar pasif içicilikten daha fazla zarar görmektedir. Çocukların vücutları büyüme odaklı çalıştıkları için yetişkinlere göre çok daha hızlı nefes alıp vermektedirler. Yapılan araştırmalar sonucu pasif içiciliğin çocuklar üstündeki etkilerini sıralanmak istenirse;
· Kronik öksürük
· Bronşit, zatürre gibi solunum yolu hastalıkları
· Şiddetli ve sık yaşanan astım krizleri
· Ani bebek ölümleri
· Kulak enfeksiyonları
Hamilelik döneminde anne adayının sigara içmesi de bebek açısından çok tehlikelidir. Bebek ne kadar duman solursa bu da onun için o kadar fazla zararlıdır. Bebek ölümleri, zihinsel gelişimin yavaşlaması, prematüre doğum, hiperaktivite bozukluğu, öğrenme problemleri gibi sorunlar bebeğin maruz kaldığı pasif içicilik sonrası ortaya çıkabilmektedir.

Pasif İçicilikten Korunma Yolları
Aslında sorunun cevap oldukça kolay. Sigara içen kişilerden uzak durmak hatta onları sigarayı bırakmaya ikna etmeye çalışmak pasif içicilikten korunmanın en kolay ve en güzel yoludur. Sigarayı açık havada içen insanlardan oldukça uzak durmaya çalışın. Bunun yanı sıra kibar bir dil ile uyarabilirsiniz bile. Eviniz sigaradan korumanız gereken en değerli alanınızdır. Özellikle de çocuk sahibiyseniz. Çocukları ve yetişkinleri sigara dumanından uzak tutmak solunum yolları enfeksiyonu, astım ve diğer çeşitli hastalıklardan korunmanıza olanak sağlayacaktır.