İdrar yolu enfeksiyonları yine böbrekler, böbreklerden de mesaneye inmekte olan kanallar, idrar torbası ve yine idrar torbasından idrarı dışarı taşımakta olan kanalın çok daha bakteriler ile çeşitli mikroplar tarafınca iltihaplanma unsurudur. Kız çocuklarında yine üretranın erkeklere göre oldukça kısa olmuş olması ve makata yakınlığı sebebi ile 1 – 2 yaştan sonra çok daha sık görülmektedir. Genel olarak halk arasında da koli basili şeklinde sıkça bilinmekte olan, dışkıda son derece bol oranlarda olan Escheria Coli adındaki bakteri etkenidir. Fakat başka çeşitli bakteriler de idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri
Birilikte ateş oluştuğu zaman genellikle daha çok çeşitli böbreklerin etkilenmiş olduğunu, ateş olmadığı takdir de mesane ve yine üretranın etkilenebildiğini düşünebiliyoruz. Yani kısaca belirtmek gerekirse ateşli idrar yolu enfeksiyonunun ciddiye alınması gerekmektedir. Ateş dışında da yine idrar yolu enfeksiyonu idrar yapıyorken yanmalar, kesik idrara çıkmalar gibi belirtiler olabiliyorken karın ağrısı, kusma ve kilo alırken yavaşlama gibi belirtiler de seyredilebiliyor. Bazen yine rutin tarama esnasında çeşitli belirtiler meydana gelmeyen idrar da tahliye tanı konulmuyor olsa da mümkün olabilmektedir. Bazı durumlarda antibiyotiklere direnç oluşabileceği için tedaviye başlamadan bir süre önce kadar idrar kültürü ve yine antibiyogram testi yapılmalı ve yine bu testler tedavinin ileride vereceği başarı oranlarını yükseltecektir.

Normal Şartlar Altında Kolayca Tedavi Edilebiliyor
İdrar yolu enfeksiyonu normal şartlar altında gereken antibiyotik tedavisi vasıtası ile kolay bir şekilde tedavi edilebilmekte olan bir çeşit hastalıktır. Fakat bazı kişilerde, ösel sebepler ile herşeye rağmen yine idrar yolu hatalıkları tekrar oluşabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun hangi bireylerde tekrarlayabileceğine gelirsek ilk 6 ayda ufak bebeklerde bu enfeksiyon meydana geliyorsa, cinsel organlarda dışarıdan görülebilen anormallikler var ise, erkek çocuklarda eğer sünnet derisi oldukça dar ise, tespit edilmiş böbrek veya mesane taşı bulunuyorsa, eşlik eebilen kabızlıkta bulunuyorsa ve hiçbir risk faktörü bulunmadan dahi bir sefer idrar iltihabı geçiren çocuğa belli aralıklar ile idrar kontrollerini yaparak tekrar bunun riski saptanabilmektedir.