Burun ve sinüslerin içlerinde olan koruyucu mekanizmaların bozulabilmeleri sonucunda sinüzit baş gösterebiliyor. Bu mekanizmaların en önemlisi de yine tüylü olan hücrelerin yapmış olduğu temizlik olarak bilinmektedir. Hücrelerin çalışabilmeleri açısından oldukça soğuk havalarda soğuk algınlığı olan virüsler ile bulaşan çeşitli hastalıklar esnasında bozuluyor. Bu gibi durumlarda sinüslerin içlerini döşemekte olan örtü de kalınlaşır. Bu durum yine sinüslerin burun ile bağlantısını sağlamakta olan çeşitli kanalların tıkanmalarına sebep olmaktadır. Tıkanıklıkların arkasından da bakteriler sinüs içinde çoğalır ve yine sinüzite sebep olmaktadır. Her daim bakteriler beraberinde oluşmamakta olan bu hastalıklara, virüsler ve yine mantarlar da sebep olabilmektedir.

Sinüzit Belirtileri ve Tanı

Klinik anlamda burun tıkanıklıkları, önden veya yine arkadan iltihabı burun akıntıları ve yüz bölgelerinde oluşan ağrı ana bulgular olmaktadır. Bunlara ek olarak koku alma sorunu, ağız kokusu, baş ağrısı, yorgunluk ve yine öksürük ile ateş de görülebiliyor. Sinüziti ayıran tanıya gelirsek sinüzit enfeksiyonlarında görülmekte olan baş ağrıları, daha farklı hastalıklar da görülebiliyor. Yine sinüzitten burun ve sinüsler üzerindeki dolgunluk ve yine tıkanıklık beraberinde baş ağrısı da sıkça görülebiliyor. Tipik anlamda ağrı, soğuk algınlıkları ve yine burun tıkanıklıklarının arkalarından gelebilmektedir. Bunlara ek olarak sinüzit içerisinde çok daha fazla kalın, göz çevrelerinde ve yine yüzlerde ağrı oluşabiliyor ve yine bu ağrılar yere eğilmeme ile beraber olarak artabilmektedir.

Nörolojik anlamda baş ağrılarında örnek vermek gerekirse migren için baş ağrısı arım baş ağrısı olarak, oldukça şiddet gösteren, göz dibine kadar vurabilen tarzlarda olabilmektedir. Sinüzitte burun akıntıları, hem yapışkan hem de iltihap sebebi ile sarımsı bir renk ile olabilmektedir. Alerjik burun hastalıklarında da yine bol miktarda ve su gibi olabilmektedir.

Burun Hastalıklarının Tanıları

Burun hastalıklarının tanıları açısından direkt şekilde burun içi ışık ile muayenesi yapılmaktadır. Eğer gerekirse endoskopik detaylı incelemelerde yapılabilmektedir. Özellikle belirtmek gerekirse sinüzit enfeksiyonu açısından sinüslerin açılmış olduğu kısımlar incelenir. Burun içinde tespit edilmekte olan iltihabi akıntılar için örnek alınarak mikrobit araştırmalar da yapılabilmektedir. Yine sinüslerin içlerinin değerlendirilebilmeleri ve yine radyolojik anlamda mümkün olabilmektedir. Daha yeni olgular beraberinde direkt olarak film beraberinde kronikleşmekte olan çeşitli olgularda sistemli sinüs tomografileri ile de çeşitli değerlendirmeler yapılmaktadır.