Pis sular veya yine bu sular ile bulaşmakta olan gıdaların ağız yolu ile vücuda tekrar gelmesi sonucunda meydana gelmektedir. Vücuda girmekte olan rahatsızlık yapan etkenler bozuk besinlerde bulunan çeşitli toksinler veya yine pis sular içerisinde olan çeşitli virüsler ve paraizitler veya mikroplardır. Gelelim bunun tehlikelerine. Kusma ve yine ishal beraberinde vücuttan su kaybı olmaktadır ve vücutta da kuruma meydana gelebilir. Sıvı kayıplarının bazı belirtileri de yine dudak ve dilde kuruma, artan sürekli susama izleri, gözlerde çeşitli çökmeler, ağladığında gözyaşında azalmalar, huzursuzluk ve yine idrar oranında azalmalardır. Eğer ki fazla sıvı kaybı yaşanırsa ölüm dahi ortaya çıkabiliyor. Çocuğunuzda su kaybına nasıl engel olacağınıza gelirsek eğer. Çocukta çok yüksek oranlarda ishal ve kusma meydana gelirse ORS'ye ihtiyacı olur. ORS kaybedilmekte olan vücut sıvılarının da yerlerine geçebilmek üzere doğru seviyelerde tuz, potasyum ve yine şeker gereklidir .Doktorunuza ORS'yi hangisini kullanmanız gerektiği konusunda danışmalısınız.

Kusma ve yine ishal beraberinde vücuttan yüksek oranda su kaybı atılırsa vücutta kurumalar ortaya çıkacaktır. Yine ORS yerine elma suyu verebilir, kola,, nane-limon ve benzeri çeşitli sıvılar 2 yaş altında olan çocuklar için önerilmez. Bu gibi sıvılarda şeker, potasyum ve tuz gibi içeriği dengeli değillerdir. Kafein içermekte olan çeşitli meyve suları ve yine sodalar da kullanılmamalıdırlar. Bunun sebebi kafein bağırsaklardan sıvı kaybını yükseltmektedir. Bazı durumlarda duru su dahi kanda olan tuz oranını düşürebileceğinden dolayı sakıncalı olabilmektedir.

Çocukta eğer ishal var fakat kusmamaktaysa her türlü dışkının sonrasında ORS verebilirsiniz. ORS, damlalık, bardak veya kaşık ile verilebilmektedir. Yine doktorunuz size içmesi gerekmekte olan en düşük oranı söyleyecektir. Eğer çocuğunuzun kusmaları ön planlarda ise ORS'yi az vermelisiniz. Bir dakikada 1 çay kaşığı verebilirsiniz. Çocuk içtiklerini yine vücudunda tutabilmekteyse oranı yavaş bir şekilde arttırmalısınız. Kusmaya da devam etmekteyse son kusmasından sonrada yarımn saat ile 1 saat kadar beklemelisiniz ve sonra 2 - 1 yudum veya daha küçük damlalık dolusu ORS deneyebilirsiniz.

Kusma durduğu zaman yine ORS oranını ve verme periyotlarını arttırmanız da mümkün olabilmektedir. Kaka normal halini alana dek ORS verebilirsiniz. ORS veriyorken emzirmeye veya yine mamaya da devam edilebilmektedir. Özellikle belirtmek gerekirse eğer ishal kötüleşmekteyse doktoruna danışabilirsiniz. Karışık gıdalar ile beslenebilmekte olan çocuklar yine yemek yemeye başlayabiliyorlar. Meyve suyu, dondurma, koka kola benzeri şekerli sıvılar ve gıdalardan da mutlaka uzak durulması gerekiyor. pilav, makarna, patates benzeri nişastalı gıdalarda oldukça faydalı olabilir.

İshali Durdurabilmek İçin Hangi İlaç?

İshaller genel olarak çok uzun sürmedikleri için bu gibi durumlarda ilaç da gerekli olmamaktadır. ishal enfeksiyondan kaynaklanmaktaysa ilaçlar vücudun yine enfeksiyondan kurtaarabilme çabasını da zedeleyebiliyorlar. Doktorunuza ishal için ilaç kullanıp kullanmayacağınızı da sormanız iyi olur. Bazı durumlarda prebiotikli çeşitli ilaçlar da ishal sürelerini kısaltabiliyorlar. Antibiyotik çoğu takdir de gerekmemektedir.

Çocuk Hastaneye Götürülmeli mi?

Çocuğunuzun sıvı kaybedip kaybetmediğine bağlı olan bir durumdur bu. Çocuğunuza serum takıp damardan özel sıvılar vermek de gerekebiliyor. Bu yöntem yine ishal ve kusma ile kaybedilen çeşitli sıvıların yerine koyabilmesi açısından önemli bir çeşit yoldur. İshali ve kusması bulunan çocuğunuzda dikkatli olmanız gerekir.