Uzmanlar yaz gribine karşı uyarıyorlar. Çocukları gribe karşı koruyorken beslenmeden uyku düzenlerine kadar, sıkça el yıkamalarından ağız sağlıklarına kadar ve yine bol su içmelerden spor, egzersiz yapmalarına kadar dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse gece vakitlerinde geç yatan ve yine yeteri kadar uykularını alamayan çocukların bağışıklık sistemleri de önemli oranlarda zayıflamaktadır ve yine vücut direnci azalıyor bunun sonucunda da düzenli uykunun şart olduğu anlaşılıyor. Çocukların yaşlarına göre yine bu vakitlerin 8-12 saat kadar değişebilmektedir, uyku zamanında bütün hücrelerimiz ve yine bütün organlarımızın yenilendiği de söylenilenler arasındadır.

Kahvaltı Oldukça Önemli

Çocukların doğal yollar ile gripten korunabilmeleri açısından bağışıklıklarının da güçlendirilebilmesi açısından kahvaltı son derece önem arz eden unsurlar arasında yer alıyor. Öğünlerin en kralı olarak söylenilen sabah kahvaltıları çocukların o güne hem fiziksel açıdan hem de beyinsel açıdan güçlü başlamalarına olanak vermektedir. Özellikle belirtmek gerekirse birçok çocukların en sevdiği gıda bal sabahları enerji veriyor ve üstelik bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Okulda kahvaltı etme olanağı da bulunmayan çocukların evde kahvaltı yapmamaları unsurunda da vücut dirençleri kaçınılmaz anlamda zayıflamaktadır. Bütün vücudumuzun yapı taşlarından oluşmaktadır. Bütün vücudumuz yapı taşlarından oluşmaktadır ki bizlerde bu yapı taşlarını besinlerden almaktayız. Bu sebeple oldukça dengeli, son derece düzenli beslenmek oldukça önemli bir şeydir. Özellikle de çeşitli ara öğünler atlanılmaz ise vücut bağışıklık sistemi de son derece kaliteli bir şekilde çalışacaktır.

Çocuklarınızı mutlaka kırmızı ve yeşil biber ile tanıştırmalısınız. C vitamininin takviyesi açısından hele ki kış vakitlerinde grip ile mücadele konusunda oldukça önem taşımaktadır. Dr. Anıl Yeşildal, C vitamini denildiğinde akla genel olarak mandalina ve portakalın geldiğini belirtmektedir. Halbuki yeşil biber, kivi, kırmızı biber de çok yoğun oranda C vitamini barındırıyorlar. Çocukların da ana öğünlerinde kesinlikle sebze tüketmelerinin gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca meyvelerin yemeklerin arkasından değil de ara öğünlerde alınmasının daha iyi olacağını belirtiyor uzmanlar. C vitamini olarak son derece kaliteli bir kaynak olduğu da bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.

En İyi Öksürük Şurubu Su!

Gribe karşı olarak su son derece etkili bir öksürük şurubudur dersek yeridir. Üstelik su en kaliteli olanlarıdır. Özellikle de burun ve alt solunum yollarını döşemekte olan mukozanın hücrelerinin de susuz kalmaları ve kurumaları çocukları çeşitli enfeksiyonlara karşı açık hale getirebilmektedir. Bu sebeple de çocukların yaşlarına göre gün içerisinde 1 ila 2 litre arasında değişim gösteren sıvı tüketilmesi de gerekmektedir. Sıvıların da mümkün olduğu kadar su şeklinde tüketilmesi gerekiyor. Çocukların su içmeleri gibi ellerini oldukça sık bir şekilde yıkamaları da önem arz eden unsurlar arasında yer almaktadır. Enfeksiyonların ellerimiz vasıtası ile kolay bir şekilde bulaşabildiklerini belirten uzmanlar, çocukların da bütün gün boyunca mikroplara açık bir şekilde ellerini ağız ve yüzlerine götürebildiklerinden dolayı tehlikelere karşı savunmasız olduklarını bilmeliyiz. Çocuklara gün içerisinde sık bir şekilde ellerini yıkama alışkanlığını kazandırmamız gerekiyor.

İnternet Gribe Davetiye Çıkartıyor

Günümüz çerçevesinde çocukların uzun süreler boyunca bilgisayar başlarından ayrılmamaları anne ve babaların şikayet ettiği konulardandır. Saatler boyunca hareketsiz bir şekilde kalan çocuk yaştaki bireyler grib ve enfeksiyonlara daha savunmasız oluyorlar. Düzenli spor ve hareket etmelerinin bütün vücut sağlıkları açısından önemli olduğunu belirtmeliyiz. Bu sebeple de anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Anne ve yine babaların çocuklarını çeşitli sporlara yönlendirmeleri, bilgisayar ve yine televizyon başında geçirdikleri bu süreyi de onları bilinçlendirip sınırlamaları ve ailecek yürüyüş gibi çeşitli aktivitiler yapmaları gerektiğini belirtiyorlar.