Sarılık, kanda ki bilirubin düzeyinin artması sonucu deri, göz ve mukozanın sarı renk almasıdır.
Sarılık hastalığının dört çeşidi vardır:

• Hemolitik sarılık: Kanda alyuvarların tahrip olması sonucu safra kana karışır. En önemli belirtisi, idrar renginin normal, büyük abdestinin rengi ise koyu olmasıdır.
• Hepatik sarılık: Herpes virüsleri, enterovirüs, adeno virüs gibi virüslerin neden olduğu karaciğer enfeksiyonudur. Sık olarak görülen çeşitleri ise hepatit B ve hepatit C dir. Belirtileri hastada yavaş yavaş kendini gösterir. İlk olarak ateş, ishal, iştahsızlık görülebilir.
• Obstüriktif sarılık: Nedeni safra kanalının tıkalı olmasıdır.
• Yeni doğan sarılığı: Yeni doğan bebeklerin kanında bilirübin seviyesinin artması ile gözlemlenen bir sarılık çeşididir. Doğumdan sonraki ilk bir hafta içinde her yeni doğan bebeğin kanında az veya çok mutlaka bilirubin seviyesinde bir miktar artış olur. Erken doğan bebeklerde daha sık görülür.
Ortak sarılık belirtileri ise şunlardır: hastalığın neden olduğu sarı renk ilk olarak göz aklarında gözlemlenir. Sırasıyla yüz, boyun, gövde, kol ve bacaklara kadar yayılır. İdrarın rengi sarı ile koyu kahverengi arasında değişir. Ciltte kaşıntı vardır. Büyük abdestin rengi ise koyu ve oldukça kötü kokuludur.
Sarılık tedavisi nedene bağlı olarak yapılır. Yeni doğan sarılığının sebebi olarak anne sütü gösterilirse bir veya iki gün süresince anne sütü kesilir ve bebek mama ile beslenmeye başlar. İdrar renginin normale dönmesi sarılığın gerilediğinin müjdecisi olarak kabul edilir. Bu dönemde bebek tekrar anne sütü ile beslenmeye devam eder. Sarılığın diğer nedenleri de doktor ile birlikte tedavi edilir. Buna ek olarak tedavinin en büyük yardımcısı yatak istirahatidir. Ayrıca bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi hastanın sağlığı açısından oldukça yararlı olacaktır.