Balgam, akciğerlerde oluşan bakteriler ve toz birikintilerinden oluşan, solunum yollarından öksürük aracılığıyla atılan zararlı bir salgıdır. Soğuk algınlığı sonucu akciğerlerini üşüten kişilerde görülür. Her insanın akciğerlerinde az da olsa balgam bulunur. Balgamın oranı arttığında, rahatsız edici seviyeye geldiğinde bu bir hastalık olarak sayılabilir. Akciğerlerde balgam oluşumunun artış sebebi öncelikle bulunmalıdır ve bu doğrultuda balgam tedavi edilmeye çalışılmalıdır.

Balgamın sökülmesi ve solunum yolları aracılığı ile dışarıya rahatlıkla atılması için bitkisel yollara başvurulabilir. İlk olarak en etkili ve basit balgam söktürme yolu ılık su içilmesidir. Bunun yanı sıra akciğerleri ve solunum yollarını rahatlatacak bitki çayları da tercih edilebilir. Ihlamur, akciğerleri rahatlatacak ve balgamın kolay atılmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde sıcak bir adaçayı da solunum yollarını açarak ferahlatacak, tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olacaktır. İçilen su veya bitki çaylarına bir kaşık bal ve birkaç tane karanfil konulması ile solunum yolları hem rahatlayacak hem de karanfilin mikrop kırıcı özelliği sayesinde bakterilerin yok olması sağlanacaktır. Bunların yanında tarçın, zencefil, zerdeçal ve havlıcan toz haline getirilip bal ile karıştırılarak macun halinde bir hafta düzenli şekilde yutulursa balgamın rahat şekilde sökülmesine, öksürüğe ve boğaz ağrısına karşı etkili olacaktır. Ayrıca mutfaklarımızdan ayırmadığımız bin derde deva çörekotu bitkisinin de toz hali bal ile karıştırılıp yutulduğunda çok etkili bir sonuç verecektir.

Aynı zamanda antibiyotik etkisi ile bilinen soğan haşlanarak elde dilen suya limon suyu ve bal karıştırılarak içilmesi de akciğerlerdeki mikropların ve bakterilerin yok edilmesine ve balgamın rahat bir şekilde dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır. Ve sonuç olarak hasta kısa sürede sağlığına kavuşacaktır.