Genellikle vücutta cilt yüzeyinde, sırtta, kol altında, kasıklarda meydana gelen şişliklerdir. Genellikle dış temasla sürtünme alanlarında meydana gelir. Bakterilerin kıl köklerine girmesi ile ve bölgenin iltihaplanması sonucu meydana gelen bir cilt hastalığıdır.

Normal halde çıbanlar genelde tehlikeli değillerdir ama eğer tedavi edilmese vücutta tehlike yaratabilirler. Bakteriler genelde bağışıklık sisteminin düşük olduğu zamanlarda vücuda girmesi ile çıban hastalığı ortaya çıkar.

Vücuda giren bakteri kıl kökenlerine yerleşmeye çalışır. Yağ tabakasına doğru birikme yapan bu bakteriler birbiriyle savaşır ve üst üste birikirler. İlerleyen zamanlarda bakteriler birikir ve şişkinliğe neden olur. Deri yüzeyine rahatça ilerleyen bu şişkinlik yumuşak bir tabaka haline gelir. Küçük bir sivilce gibi olan çıban daha sonra büyür ve iri bir kitle haline gelir. Daha sonra beyaz renkte orta kısımda çıbanbaşı ortaya çıkar. Vücudun her yerinde görünebilen bu cilt sorunu özellikle ayak, kol, kasıklarda görülür.

Çıban tedavisi peki nasıl yapılır. Sağlık problemlerinden olan çıban bir cilt problemi haline gelmekle beraber birçok çıban çeşidi vardır. Çıban sorunun eğer önüne geçilmezse ciltte kötü sonuçlar doğrayacağını söylemiştik.

Çıban tedavisi için bitkisel yolardan birkaçı ise, evde limon, kekik, papatya, lavanta suları yardımıyla pamuk ile kompres yaparak tedavi edilebilir. Gerektiğinde kekik ve tarçın çayının içilmesi ile çıbana karşı vücudun iç kısmında savaşılır. Çıbanlar eğer kendiliğinden patlamasa küçük bir operasyonla çıban patlatılır. Çıkan çıbanlara avrat otu suyu da çok faydalı olacaktır. Sarımsak ile yapılan bitkisel kremlerde çıban sorunuyla savaşabilen bitkisel bir ilaçtır.

Ayak Çıbanı Nedenler İçin Buradaki Konumuza Bakabilirsiniz. TIKLA