Yaş durumunuza göre uyku uyuma süresi değişiklik gösterse de yeni doğanlarda (0-3 ay) 14-17 saat, bebekler (4-11 ay) en az 10-15 saat, aktif bebekler (1-2 yaş) 11-14 saat, okul öncesi (3-5 yaş) 8 saatten az olmamak şartıyla 10-13 saat, okul dönemi (6-13 yaş) 7 saatten az 12 saatten fazla olmamak kaydıyla 9-11 saat, ergenlik dönemi (14-17 yaş) 8 ila 10 saat, gençlik dönemi (18-25 yaş) en az 6 saat 7 ila 9 saat, yetişkinler (24-64 yaş) 7-9 saatlik uyuma, ileri yaşta ise 5 saatten az olmamak şartıyla 7-8 saatlik uyku uyumak normaldir. Bu saatlerin altında ve üstünde uyumak ABD ulusal uyku vakfı tarafından tavsiye edilmemektedir.
Gece düzenli uyulmasına ve gün içinde içilen çay ve kahvelere rağmen uykululuk halinin devam etmesi ve aniden bastıran uyku aşırı uyuma yani narkolepsi hastalığının belirtisi olabilir.

Aşırı uyku hali genelde iş ve günlük koşuşturmaca içinde fazla dikkate alınmayan bir rahatsızlıktır. İşte öğle saatlerinde, yolculukta, okulda, akşam eve gelindiğinde, hatta direksiyon başında uyku hali stresten, yorgunluktan diye geçiştirilse de birer hastalık belirtisidir. Yıllarca bu şekilde hayatını sürdüren kişiler kendilerini ihmal ederek rahatsızlıklarını mazeretlerle geçiştirirler.

Yorgunluk nedeni ile uyku hali dinlenildiğinde ve uyuduğunda geçen bir durum olup, her gün aynı şikayeti yaşamazlar ve aslında uyku rahatsızlıklarından birini yaşıyorlardır. Sürekli bir uyku hali yokken, aniden gelen uyku ve uykuya direnememe ve uyuduktan sonra yorgunluk hissinin geçmesi uyku sorunlarında yaşanan bir durumdur.

Uyku hastalıklarından biri olan narkolopsi gece aşırı uyumaktan ziyade gündüz öğle saatlerinde, uyku halinin gelmesi ve uykuya yenik düşerek uyumasıdır. Uyuduğu süreden çok bu uykuya dayanamaması ve uyandığında dinlenmiş olduğunu hissetmesi hastalığın seyridir. Hastanın uykusu uygun ortamlarda gelebildiği gibi uygun olmadığı anlarda da gelmektedir. Yorgunluk hali mevsim değişikliklerinde genelde yaşanan bir durum iken bu narkolopsi hastalarında fark etmeyip her mevsim aynı şekildedir. Bu hastalığın bir yaş kısıtlaması olmayıp her yaşta görülebilir.