Dünyanın dört bir yanında ismini duyurmuş olduğu gibi ülkemizin içinde de insanlara bir türlü rahat nefes aldırmayan grip hala devam etmektedir. Her zaman grip hayatımızın içinde olmuştur fakat bu sene grip bizlere kendisini çok farklı bir şekilde tanıttı. Genel olarak bakıldığında kıtaların genelinde kışa damgasını vuran 3 virüs hız kesmiyor ve yoğun bir salgın bulunmaktadır bunun influanza A üyesi olan H1N1, H3N2 ve influenza b olan virüs çeşitleri insanların ilk kez karşılaşmış oldukları bir türdür. Sağlık bakanlığının yapmış olduğu araştırmalar sonucunda ocak ayı sürecinde grip olanların sayısında çok fazla artış olduğu ortaya çıkmıştır. 179 hastanın verilerine göre hastaların 3 den 2 sini genellikle grip oldukları ortaya çıkmıştır. Hastalardan alınan örnekler içerisinde 37 tanesinde halk dilindeki domuz gribi yani H1N1 diğer 64 kişisinde H3N2, 7 kişide ise influenza B virüsü bulunmuştur.

Yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkan verilerin pozitif olma dereceleri %60 olarak veriler kayıt altına alınmıştır. Grip zamanı geldiğinden beri bu zamana kadar 6 bin 681 verinin yanında çok fazlasıyla grip pozitif verisi çıkmıştır. Doktorlar influenza virüsünün daha kolay ve daha çok bulaştığı ve hastalık bulaştıktan sonra 7 gün sonrada devam etmiştir. Kışa damgasını vuran 3 virüs hız kesmiyor ve insanlara hızlıca bulaşmaya devam ediyor. En değişik influenza virüsünün üyesi olan influenza A domuzda atta kuşlarda ve deniz memeli hayvanlarının dışında insanlarda da ortaya çıkmıştır.

Kışa damgasını vuran 3 virüs hız kesmiyor ve Influenza A virüsünün H1N1, H3N2, H5N1 türü gibi alt grupları da vardır. Bilindiğin dışında farklı bir yapıya sahiptir ve bunun yanı sıra insanların bağışıklık sistemlerinin söz konusunun dışında H1N1 virüsü kısa bir zaman içerisinde yayılır ve hemen yaygın olma özelliği taşır. Genellikle riskli olan hastaların ağır bir şekilde virüsü geçirmelerine neden olmaktadır ve böylelikle virüs hızlı ve çok kolay bir biçimde bulaşmaktadır. Öksürdüğünüz zaman ve hapşırdığınızda etrafınıza siz görmeseniz de damlacıklar saçılmaktadır ve bu damlacıklar hastalığın daha çabuk ve hızlı bir şekilde yayılmasına neden olur.