Çocuklar gelişimleri doğumdan itibaren özellikle takip edilmesi gereken bir konudur. Çocukluk döneminde önemsenmeyen ve ortaya çıktığında geçiştirilen ufak tefek rahatsızlıklar ileride büyük sorunların temelini oluştururlar. Belirtileri ile anlaşılmayıp geçiştirilen hastalıklar arasında JIA kısaltması ile ifade edilen nadir olsa da çocuklarda rastlanılan çocukluk romatizmasıdır. Çocuklukta romatizmaya dikkat etmek gerekir zira belirtileri eklem ağrısı geçer vb gibi geçiştirmelerle ciddiye alınmayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, uzun süre nedensiz ağrılar mutlaka doktorların incelemesi gereken durumlardır.

Çocuklukta romatizmaya dikkat dendiğinde ebeveynlerde genelde ileri dönem hastalığı olarak bilinen romatizmanın çocukta nasıl var olabileceğine dair soru işaretleri oluşur. Ancak unutulmaması gereken nokta romatizmanın temelde Ekrem iltihabı vb ifade edilen bir rahatsızlık olması ve bunun erken yaşta da gerçekleşebilir olmasıdır. Hastalığın teşhisi 6 haftadan uzun süren 16 yaşından evvelki dönemde ortaya çıkan ağrıların varlığıyla JIA olarak konulur. JIA nedeni belli olmayan çok dönemi artrit rahatsızlığı olarak anlamlandırılan ve çocuk romatizması olarak bilinen hastalıktır. Hastalığın teşhisinde yaş ve 6 haftayı aşan ağrılar oldukça belirleyicidir. Kaynağı belli olmayan ağrılara bu dönemde dikkat etmek ve onları ciddiye almak erken teşhisin konulabilmesi bakımından son derece önemlidir. Teşhis edilen JIA, ilaç tedavisi ile giderilmeye çalışılır. İlaçların amacı iltihabın önlenmesi ve eklemlerin deformasyonunun engellenmesidir. Hastalığın kendiliğinden geçmesi sürecinde bu tedaviler uygulanır. Yetişkin bir bireydeki romatizma oluşum mekanizmasına göre oldukça farklı bir mekanizma olan JIA tedavisinde söz konusu olan hastanın çocuk olması birçok tıp uzmanınca takibi ve kontrolü gerektiren önemli bir süreçtir. Eklem içi enjeksiyonlarla deformasyon, iltihap ve ağrı kesiciler ile de hastalığın temel mekanizması tedavi edilmeye çalışılır. İlaçların çoğu oldukça etkili ve yan etkileri nadir görülen ilaçtır ancak mutlaka kontrollü bir tedavi süreci planlanmalıdır.

Tedavi hasatlık tamamen geçene dek sürdürülür. Çocuklukta romatizmaya dikkat ederken tedavisi konusunda da mutlaka takipçi olunmalı ve geçici süreli iyileşmeler nedeni ile tedavi kesilmeden sürdürülmelidir. Süreçte kendiliğinden kaybolan belirtiler görülse de tedavinin sonlandırılması oldukça uzun bir iyileşmenin tespit edilmesinden sonraya bırakılmalıdır.