Yoğun ve stresli hayat insan bünyesini hem mental hem de fiziki olarak oldukça zorlamaktadır. Zamanla insanın kaldıramadığı yaşam tarzı bazı sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Son zamanlarda çok fazla görülen en büyük sağlık sorunlarından biri ise kalp rahatsızlıklarıdır. Kalp yetmezliği, ritim bozukluğu ya da kalp krizleri gibi kalp hastalıkların yoğun yaşam tarzı, beslenme sorunları gibi nedenlerden dolduğu kulaktan dolmada olsa en çok görülen nedenlerden bir kaçıdır. Şimdi kalbe zararlı 5 şeyden bahsedeceğiz.
Stresli hayat tarzı; kalbe zararlı 5 şeyden biri strestir. Stresli olduğunuz anlarda adrenalin hormonunuz artar ve bu da damarlarınıza ve kalbinize basınç yapmaktadır. Daha hızlı nefes almanıza ve tansiyonunuzun artmasına sebep olur. Stresle mücadele etmenin en iyi yollarından biri dinlendirici sporlar yapmak ve hafif müzikler dinlemektir.

Kolesterol; kolesterol damarlarda birikir ve tıkanmalara ve genişlemelere sebep olabilir. Bu tür etkileri ise kalp krizi, göğüs ağrısı, kalp yetmezliği gibi sonuçlar doğurmaktadır. Kolesterol dengesini sağlamak ve birikimini azaltmak için posa içeren besinler yemeli ve doymuş yağ oranı az olan besinler tercih edilmeli.

Yüksek tansiyon; fazla kilonun en olası etkisi yüksek tansiyondur. Kilo fazlalığı karın bölgesinde fazla basınca neden olur bu da kalbi sıkıştırarak tansiyonun çıkmasına neden olmaktadır. Tansiyon hakkında önlem almanın en kolay ve en sağlıklı yolu tuz tüketimini azaltmaktır.
Aşırı alkol; kalbe zararlı 5 şeyden 4. İse aşırı derecede alkol tüketilmesidir. Alkolün çok fazla kalorisi vardır fakat besleyici bir faktörü yoktur. Bunların yanı sıra alkol tansiyonun artmasına neden olarak kalp ritminizi bozar ve sağlıksız özelliğini daha da arttırmaktadır.

Hareketsiz yaşam; düzenli egzersiz ve fiziksel olarak hareketli yaşan kan basıncını düşürür ve vücuttaki yağ oranını azaltarak daha sağlıklı bir yaşama yönlendirmeyi sağlar. Düzenli egzersiz yapmak birçok ilaç kullanmaktan daha faydalıdır. Vücudun hamlıktan kurtulması ve daha dinç olması insanın psikolojik olarak da yenilenmesini sağlayarak stresten de uzaklaşmasına yardım etmektedir. Kalp ve damar hastalığı olma riskini en aza indiren spor kolesterolü, kalp ritmi ve tansiyonu birbirine bağlantılı şekilde dengelemektedir.