Göz iltihabı gözün konjonktiva adı verilen tabakasının iltihaplanmasıdır. Bu nedenle halk arasında göz iltihabı diye bilinen hastalığın tıp dilinde adı konjonktivittir. Gözün içinde beyaz kısmında görülen kızarıklıklarla kendini belli eder bu hastalık. Gözümüzdeki beyaz kısım yan tıp dilindeki adıyla sklera, gözümüzün yüzeyinin devamlı nemli kalmasını sağlayan bir madde salgılayan incecik bir tabaka ile kaplıdır. Gözümüze dikkatli baktığımızda pek belirgin olmayan ince damarlar görürüz işte bu tabakada bu damarlardan bolca bulunmaktadır. Gözün iltihaplanması, konjonktivit hastalığında bu damarlar iyice belirginleşir ve bunun sonucunda gözümüzün o beyaz tabakası kıpkırmızı görünür.

Göz iltihabına neden olan bir bakteri türüyse eğer, gözde sarıya çalan yeşil renkte, kalın akıntılar olur ve bu göz çukurlarında birikir. Bu akıntıyla başlayan göz iltihabı hastalığında daha sonra göz kapağı şişmeye başlar. Bu şişlik kırmızılaşır ve zamanla artarak devam eder. Sonrası gözün beyaz kısmı kıpkırmızı olmaya başlar. İltihabın ilerlediği durumlarda bu iltihap gözün kornea tabakasında kadar etkiler ve gözünüz net görmemeye başlar. Bakterilerden kaynaklı göz iltihabı her yaştan insanda görülebilir. Bu göz iltihabı çeşidi oldukça bulaşıcıdır ve hastalığın tedavi sürecinde oldukça dikkat edilmesi gerekir. Özellikle çocuklarda görülen bakteriyel göz iltihabı durumunda diğer çocuklara bulaşmaması için ekstra önlem alınmalıdır. Çünkü en çok çocuklar birbirlerine bulaştırmaktadırlar. Bakteriyel göz iltihabı hastalığı mutlaka doktor tedavisi gerektiren bir hastalıktır. Tedavi göz damlası veya düzenli kullanılması gereken kremlerle yapılır.

Göz iltihabının bir diğer çeşidi Adenoviral Konjonktivitlerdir. Bu tip iltihaplanmada hastanın öncelikle gözlerinde batmalar başlar. Sonrasında yanma, kızarıklık, sulanma, göz kapağında kızarma ve şişme görülür. Sarı iltihap yerine berrak su dökülür gözlerden. Bu tip iltihapta bulaşıcılık yönünden daha çok dikkat edilmesi gerekir. Çok çabuk bulaşabilir kişiden kişiye. Bu iltihaplanma belirtileriyle beraber lenf bezleriniz de şişmeye başladıysa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Vücutta uçuk yapan herpes virüsü göze de yerleşebilir bazen. Bağışıklık sistemindeki bir zayıflamayı fırsat bilerek zaman zaman etkili olan bu herpes virüsü gözde görüldüğü zaman korneayı etkileyip, görme kalitesini düşürür. Gözde çapaklanma, çok fazla sulanma, göz dışında, çevresinde ufak su keseleri oluşup iltihaplanıyorsa ve bu belirli zaman aralıklarında tekrarlanıyorsa herpes virüsü kaynaklı göz iltihabı olmuş olabilirsiniz. Doktorunuza başvurmalısınız.

Alerjik kaynaklı göz sulanmaları, çapaklanmaları, kızarıklıkları olmaktadır. Polenlerin çıktığı dönemlerde çok fazla görülür. Hayvanlarla temasta ortaya çıkabilir.

Göz iltihabı antibiyotik tedavisiyle geçebilen bir hastalıktır. Tedavi edilmezse sonu körlüğe kadar gitmez ancak çok uzun hatta aylarca sürebilir bu rahatsız edici durumlar.