Deri lekeleri daha çok yaz aylarında karşılaşılan bir sorun olmasını yanında belli bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Hemen her yaştan kişi bu problem ile karşılaşabilir. Esasen ciddi bir problem olmamasının yanında bazı kişileri sosyal ve psikolojik olarak etkiler. Cilt lekeleri denildiğinde akla ilk gelen güneş lekeleridir fakat bunun yanında deri lekeleri kategorisine giren birçok leke çeşidi vardır. Bunlar: çiller, sivilce lekeleri, yaşlılık dolayısıyla ortaya çıkan kahverengi lekeler, hamilelik esnasında ortaya çıkan lekeler ve doğuştan gelen kalıtsal lekelerdir.

Cilt lekeleri cildimize renk veren melanin pigmentlerinin farklı bölgelerde yoğunlaşmaları sonucu ortaya çıkar. Melanin pigmentinin yoğunlaşmasının en temel sebebi de uzun süre güneş altında kalmaktır. İkincil sebepler olarak ise, kalıtsal faktörleri, kullandığınız bazı kimyasal maddeleri, bazı ilaçları ve solaryum benzeri yapay yollarla bronzlaşma sağlayan etkenleri sıralayabiliriz. Deri lekeleri en yaygın olarak yüzde meydana gelse de cildin her bölgesinde oluşabilir. Özellikle yaz ayları vücudun her bölgesinde fazla ya da yanlış güneşlenme sonucu, ultraviyole ışınların etkisi ile oluşan koyu renk lekeleri buna örnek verebiliriz.

Peki, deri lekeleri meydana geldikten sonra onlardan kurtulmanın bir yolu var mı? Elbette ki deri lekeleri boyutuna göre medikal tedavi veya evde kendinizin uygulayabileceği basit ve doğal yöntemlerle tedavi edilebilir. Deri lekelerinin tedavisinde ilk adım lekeye sebep olan etmeni bulmak ve bunu ortadan kaldırmaktır. Çünkü eğer etmeni ortadan kaldırmazsanız tedavi süresince siz lekelerden kurtulmaya çalıştıkça başka bir bölgede belirecektir. Etmenleri ortadan kaldırdıktan sonra lekelerin sayısı ve boyutuna göre tıbbi yardım almalısınız. Çünkü bazı lekeler oldukça büyük veya geçmiş dönemlerde oluştuğu için doğal yöntemlerle geçirilememektedir. Hatta böyle durumlarda kullandığınız yöntem yan etki bile gösterebilir. Bu sebeple bir uzmana danışmakta fayda var. Medikal olarak tedavi sürecinde asit içeren kimyasallar kullanılarak derinin soyulması sağlanır. Böylece yenilenen deriden lekeler yok olmuş oluyor. Bir diğer yöntem ise, kimyasal peelingler. Fakat tedavi esnasında deride kızarıklıklar, yanmalar meydana gelebilir, dikkatli olmanız gerekmektedir. Lekelerin çözümünde üçüncü yol ise, lazer tedavisi. Lazer uygulaması oldukça pratik ve kolay fakat kaşıntı, ağrı, yanma gibi bazı yan etkileri olabiliyor. Bu sebeple çalışan biriyseniz tatil günlerini beklemekte fayda var. Lekelerin tedavisinde doğal yöntemlere bakarsak bunun için asit içeren meyveleri kullanabilirsiniz. Örneğin sirke ve limon leke tedavisinde en çok kullanılan iki besin maddesidir. Fakat bazı asit içeren besin maddelerinin kanserojen etkili olduğu da unutulmamalıdır.[/align]