Sosyal ilişkileri ciddi yönde etkileyen bir sorun olan ağız kokusu, hem arkadaş ortamlarında hem de iş ortamlarında kişinin konumunu tehlikeye atarak, sosyal çevreden dışlanmasına sebep olabilmektedir. Bu yönü ile de bireyin duygusal bir çöküntü içerisine girerek kendini mevcut dünyadan soyutlayıp yaşamını kısıtlı yaşamasına ve insan ilişkilerinin ciddi yönde azalmasına neden olmaktadır. Çoğu zaman kişi ağız kokusu şikâyetinden dolayı doktora dahi görünmekten çekinmekte kimseye bu sorununu dile getirememekte ve bu durumu kabul edememektedir. Diş çürüklerinden ya da diş eti problemlerinden dolayı ortaya çıkan ağız kokularını önlemek için tek yapılması gereken şey alanında uzman olan hekimlerden yardım alınması gerektiğidir. Ancak, herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmadan aşırı alkol ve sigara tüketimi, dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ve fütursuzca tüketilen yiyecekler ağız kokusunun oluşumunu tetikleyen kişinin kontrol edebileceği ve düzene sokabileceği nedenler arasında yer almaktadır. Bu tip nedenlerden dolayı meydana gelen ağız kokusunu giderebilmek için sakız ve şekerlerin yanı sıra bir takım bitkisel çözümlere başvurulabilir. Fakat öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hususlar; diş fırçası ve diş ipi kullanımına özen göstermek, fırçalama esnasında dili temizlemek, sarımsak, soğan, sucuk, pastırma gibi koku yapıcı yiyecekleri sosyal ortamlara girmeden önce tüketmemeye özen göstermek ve de her şeyin ilacı niteliğinde olan su tüketimini maksimum oranında sağlamak gerektiğidir. Ağız kokusunun gerçekleştiği durumlarda ise aşağıda saymış olduğumuz bitkilerin doğal içeriklerinden faydalanılabilir.

1-Maydanoz: Hem salatalarda hem de tek başına tüketimi halinde ağız kokusunu önlemek için oldukça etkili bir yeşilliktir.

2-Nane: Gerek kokusu ile gerekse lezzeti ile muazzam bir içeriğe sahip olan nane, kokusundan da anlaşılacağı üzere ağız kokusunu gidermek için tek başına ağızda çiğnenebilir ya da farklı gıdaların yanında tüketilebilir.

3-Kekik: Ağızda oluşan bakterilerinde tedavisini sağlayan bir bitki olan kekik, su içerisinde kaynatılıp gargara olarak kullanılarak ağız kokusunu önleyebilecek bitkisel bir çözümdür.

4-Karanfil: Geleneksel bir bitki haline gelmiş olan karanfil hala günümüzde de birçok restoran kafeterya ve lokantalarda yemek sonrası ikram edilmekte, yalnızca ağız kokusuna değil diş ağrılarına da oldukça iyi gelmektedir. Zencefil, anason, tarçın, ada çayı, kiraz çayı ve biberiye de ağız kokusunu önleyici diğer bitkisel çözümler arasında yer almaktadır.