Okul çantaları özellikle de ağır olan okul çantaları çocukları hasta yapıyor. İngilizce’de bu hastalığa kısaca “back pain” diyebiliyoruz. Ancak Türkçe içerisinde henüz bu hastalık çeşitlerine oluşturulmuş bir kelime yoktur. “Back pain” arka ağrısı anlamına geliyor. Tek bir kelime ile anlatılıyor yani. Türkçe de bel ve sırt ağrıları olarak telaffuz edilmektedir. Çocuklarda oluşan sırt ve bel ağrıları kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Bunun sebebi çocuklarda oluşan bel ağrıları önemli çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Çocuk yaşlarındaki bireylerde bu problem nadir olduğu düşünülüyor ve yine toplum içerisinde yapılan bazı anketler sonucunda bu problemin %30 oranlarına varmakta olan çeşitli sıklıklara ulaştığını görmüşüzdür. Tabi sıklık yine yaş ilerledikçe de artıyor.

Duruş Bozuklukları ve Sırt Ağrıları

Çocuk bireylerde sırt ve bel ağrılarının nedeni çeşitli duruş bozuklukları, mekanik faktörlerden, tümör benzeri ciddi hastalıklara kadar ilerleyen oldukça geniş bir çeşit yelpazeyi barındırmaktadır. Her hangi bir neden olmadığı gibi çocuklarda psikolojik çeşitli faktörler, yalnız- mutsuz, sevgisiz büyümüş olan çocuklar akla geliyor. İlköğretim dönemlerinin başı olan yine 1 ila 5. Sınıf dönemleri çocuk yaştaki bireylerin gelişim ve büyümelerinin oldukça hızlı olduğu bir yaş aralığıdır ve bu zaman diliminde bazı ağır işlerden kaçınılması, bazı hastalıklara karşı dikkatli olunması oldukça önem arz eder. Bu dönemlerde çeşitli uygunsuz pozisyonlarda bir süre boyunca durmak kişilere zarar verecektir ve vücut yapısını da önemli derecelerde bozacaktır. Ayrıca kalıcı şekil bozukluklarına da yol açabiliyor.

Çantanın Ağırlığı

Sırt çantası çocuklarda büyükte olmamalı küçükte olmamalıdır. Kalça kayışının kullanımı yine ağır çantalar sebebi ile çocuğun beline binecek olan yükün azaltılması amacı ile kullanılabilmektedir. Arka kısmı oldukça yumuşak olan, kayışları son derece geniş ve yumuşak çantalar kullanılması önemlidir. Sırt çantalarının içlerinde oluşan ağırlık eşit bir şekilde dağıtılmalıdır. Yine çantaların sırtta asıldığı zamanlarda bir tarafa doğru eğilmeler oluşmamalıdır çünkü bu kesinlikle zarar verici bir unsurdur. Yine çantaların ağırlıkları çocukların ağırlıklarının %10’unu asla geçmemeli. Eğer mümkünse yine tekerlekli çantaların kullanımları da tavsiye edilebilmektedir. Yine öğretmenler ile işbirliği yapılmalı ve gereksiz kitaplar okulda bırakılmalıdır.