Bebek odası hazırlanıyorken oldukça şirin olması kadar güvenli ve son derece sağlıklı bir ortam oluşturması da oldukça önem arz eden bir unsurdur. Özellikle de alerji oluşmaması açısından yerlere halılar serilmelidir ve prizler ise kapaklanmalıdır. Ancak bu şekilde tam koruma sağlamaya çalışabilirsiniz. Yine bebeğinize, oda hazırlıyorken, odanın bütün bölgelerini bordürler, perdeler, çiçek, örtüler, araba veya ayıcık desenleri ile doldurmamalısınız. Bu sizin ve bebeğiniz için oldukça yorucu olabilmektedir. Odanın, temasını oluşturmakta olan desenleri ahenk oluşturacak bir şekilde tekrarlamak için mutlaka çaba harcamalısınız.

Bir bebek odası hazırlanıyorken mutlaka bu odada güvenliğin ve rahatlığın üst düzeylerde olması gereklidir. Her şeyden öncelik olarak kullanılmakta olan bütün malzemeler, sağlıklı ve özellikle de temizlenilebilmesi son derece kolay olan tiplerden seçilmelidirler. Yer döşemesinden tahtalara kadar, aşırı kir tuttuğu ve temizliği de son derece zor olduğu için tercih edilmemekte olan bir çeşit döşeme türüdür.

Halı Sermeyin

Oldukça sık bir şekilde tercih edilmekte olan bir yöntem yine halıların serilmesidir. Çocuk ve bebekler için çeşitli problemler de doğurabilmektedir. Bunun sebebi halı, mikroorganizmaları ve tozları yuva gibi içerisinde tutmaktadır. Sonrasında da mikrobik ve çeşitli alerjik sorunlara yol açabilmektedir.
Bunlara ek olarak halı gibi malzemeler odada bulunan nemi emiyor ve alerjik bünyeye sahip olan bebekler için nefes almayı da olumsuz oranlarda güçleştirmektedir. İdeal olan ise yıkanabilmesi ve silinebilmesi oldukça kolay olan örneğin parke, laminent gibi düşemelerin kullanılmasıdır.

Metal Kullanmamaya Özen Gösterin

Metal uyku kaçırabilme özelliğine sahiptir bu nedenle odada metal bulundurmamaya çalışmanız iyi olur. Metal malzemeler manyetik bir çeşit alan yaparak insan organizmasını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Metal yine bebeğin kendisini yorgun bir şekilde hissedebilmesine vey ine buna bağlı olarak da çeşitli uyku düzenwsi,zliklerini oluşturabilmektedir. Bu sebeple bebeklerin odalarında oldukça büyük metaller oluşabilmektedir.
Mobilyalarda sivri olan çeşitli çıkıntılar olmamasına rağmen özen gösterilmelidir. Bu sivri çıkıntılar bebeğiniz yavaşça büyümeye başladığında yürümek için adımlar atıyorken büyük ihtimalle çocuğunuza zarar verebilmektedir. Odanızın evin kuzey doğusunda veya yine kuzey batı bölgesinde olması oldukça önemlidir. Bu sayede oda günün yine en ferah vakitlerinde güneş doğuyorken veya batıyorken güneş alabilmektedir. Evin güney bölgesinde olan çeşitli odalar özellikle de yaz vakitlerinde evin oldukça sıcak bölgesi olması nedeni ile çocuk odası olarak da çok tavsiye edilmemektedir.