Bebekler, yaşları itibariyle aile fertlerine dertlerini anlatamayan tatlı ve küçük bireylerdir. Bebeklerin ne istediğini her zaman anlayamayız. Bunu en iyi yapanlar tecrübe sahibi anneler ve bu konuda eğitim almış kişilerdir. Bir bebeğin ne istediğini anlamıyorsanız sizde bebekle birlikte yorulur ve yorgun düşersiniz. Hatta çoğu anne bu konuda kendini yetersiz hissetmektedir. Yeme alışkanlıkları, mevsime göre giyinme ve daha birçok konuda hata yapılabilmektedir. Bu konulardan önemli olan bir diğer başlık ise uyku düzenidir. Çoğu bebeğin uyku düzeni olmaz ama bunun sebebi annelerin yaptığı yanlışlardır. Yapılan hatalar sonucunda gece uyanmaları, ağlamalar ve beslenme bozuklukları ortaya çıkar.

Her anne doğumdan önce annelik eğitimi almalıdır. Bu hem annenin hem de bebeğin hayatını kolaylaştıracaktır. Eğer asıl yapılan yanlışları doğru kabul edip hayata devam ederseniz 1- 0 yenik başlamış olursunuz. Bebekleri uyuturken yapılan hataların çoğu gündelik alışkanlıklarınızdan, utangaçlıktan ve umursamamaktan geçer. Hatalar sonucun dada kızarmış gözler ve uykusuz geçen bir gece vardır. Sizlere bebekleri uyuturken en sık yapılan hatalar hakkında bilgi vererek hayatınızı kolaylaştırmayı umuyoruz.

Bebeğinizin uyku vaktini geçirmeyin uyku vaktinin gelmesine 1 saat kala yatağına yatırın ve onu rahatlatacak şeyler yapın. Eğer bebeğiniz uykusunun geldiğinin sinyallerini veriyorsa görmezden gelmeyin hangi işiniz varsa bırakın ve bebeğinizin uyumasını sağlayın. Bebeklerinizi sallama, yanında yatma gibi alışkanlıklardan uzak tutun uyuyacağı zaman yatağına koyun ve kendi kendine uyumasını sağlayın.

Bebek hırçınlaştığında kendi ürettiğiniz yöntemlerde sakinleştirip uyutmaya çalışmayın yatağında kendi kendine sakinleşerek uyumasına yardımcı olun. Bebeğinizin yatağı her zaman kendi beşiği olmalıdır. Sizin uyuduğunuz yatakta bebeğinizi uyutmayın.