Çocuklar geleceğimizdir. Bu dünyayı, bu ülkeyi, bu doğayı onlara bırakıyoruz. Onların gelişimi, büyümesi bizler için çok önemlidir. Her çocuk özeldir. Her beden farklıdır. Her yaşın belli sorunları vardır. Ortalama 20'li yaşlara kadar büyüyen vücudumuz çok hassastır. Dikkatli bir şekilde korumalıyız. Allah’ın bir lütfu olan bu muhteşem organizmamız, her an kendini yeniler, gelişir ve gereksiz şeyleri içinden atar. Sizin tek yapmanız gereken ona iyi bakmak. Yani kısacası elindekinin değerini bilmektir.

Vücudumuzun ana iskeleti şöyledir; Kafatası, omurilik, göğüs kafesi, kollar, eller, bacaklar, ayaklar. Ayrıca vücudumuzda tek görünen kemikler dişlerimizdir. Her gün ağzımıza onlarca giren şeyden sonra çoğu insan diş sağlığına önem vermiyor. Aman Allah’ım çıldırmış olmalısınız. Bir gün içinde insanın ağzına girebilecek normal şeyler; yiyecekler, içecekler, sigara ve tütün ürünleri, içki ve alkolik ürünler vb. Bu kadar çok şey ağzımıza giriyorken yetmezmiş gibi bütün gün kirlenen ellerimizi ara sıra ağzımızın içinde sokarız. Pis tırnaklarımızla dişlerimiz arasına sıkışan pislikleri temizlemeye çalışırız. Aman Tanrım bu olay harbiden iğrenç yahu. Düşünsenize bir adam gelmiş parmağını ağzının içinde dolaştırıyor, salya ve tükürükleri akıyor. Tamamen pislik işi! Bunun yerine diş ipi veya kürdan kullanabilirsiniz. Evde sabah, öğle ve akşamları mutlaka dişlerinizi fırçalayın. İlerde de güzel kebaplar, sert meyveler ve soğuk şeyler içmek istiyorsanız mutlaka dişlerinize önem vermeniz gerekiyor.

Ayrıca vücudunuz çok önemli. İlerde sakat veya engelli olarak mı hayata devam etmek istersiniz, yoksa sağlıklı sapa sağlam bir şekilde mi? Kemiklerimizi kalsiyum ve demir ile iyi beslemeliyiz. Ama her şeyin fazlası zarardır. Gidip her dakika kalsiyum tüketmeyin tabi ki de. Çocuklarımızın gelişimini asla ihmal etmeyin. Onları sağlıklı ve akıllı bireyler olarak yetiştirin. Bütün çocukların gözlerinden öper, onları saygı, sevgiyle selamlıyorum