İlk defa doğum yapmış annelerin, bu heyecanlı günleri biraz sancılı geçer. Bebeği için her şeyi mükemmel yapmak isteyen anne, ‘annelik sorumluluğunu’ ilk defa alacağı için korku ve panik yaşayacaktır. Bu gibi durumlarda en yakınlarından yardım almak ister ancak herkesin kendine göre deneyimi farklı olacağından hep farklı bilgiler verilir. Bu bağlamda ilk annelik deneyimi yaşayan çoğu kadın çelişkiler yaşayacaktır. Bu çelişkileri en aza indirgemek için yeni doğan bebeğin temel ihtiyacı olan beslenme; beslenme süresi, beslenme sıklığı, bebeğin doyması gibi konulara değinilecektir.

Yeni doğan bebeğin temel besini anne sütüdür. Bebek, anne kordonundan ayrılmasıyla besin ihtiyacını karşılayamaz ve annesine ihtiyaç duyar. Bebek için en yararlı besin anne sütüdür. Bebek doğunca anneye götürülür hemen emzirilmesi istenir. İlk emzirmeyle gelen sarı süt bebek sağlık ve gelişimi açısından çok faydalıdır. Burada kısaca anne sütünün faydalarına değinmek istiyorum;

Bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar. Ayrıca ekonomiktir, her an verilmeye hazırdır; sıcaklığı, temizliği en önemlisi doğaldır. Bebeğin ruh gelişimine yardım eder, sindirimi kolaydır, her bebeğin gelişimine göre anne sütü besin değeri farklılık gösterir, emzirme anneyle bebek arasında duygusal bağ kurulmasını sağlar.

Emzirme süresi ne kadar olmalıdır. Özellikle yeni anne olan genç kadınların en çok sıkıntı çektiği bir konudur. İlk doğum yaptığınızda sizin sütünüz yeterince gelmeyebilir. Bebeğiniz emdikçe sütünüz gelecektir. Bu yüzden ilk günlerde bebeğinizi çok sık emzirmelisiniz. Genel itibariyle anne sütü yeni doğan bebeği 1 veya 2 saat tok tutacaktır. Yani 2 saatte bir bebeği emzirmek gerekir. Her bir emzirmeyi yaklaşık 30 dakika yapmalısınız. Ya da bir göğsünüzün tamamen boşaldığını kontrol etmelisiniz. Çünkü en son gelen süt yağ ve protein açısından çok daha zengindir. Ayrıca sizin göğüs sağlığınız için de bu çok önemli. Tabii bebeğinizin fiziksel ihtiyaçları doğrultusunda bu emzirme saati değişiklik gösterecektir. Bazen iştahsız olacak emmeyecek bazen hasta olacak istemeyecektir. Zaman geçtikçe siz de bebeğinizi daha iyi tanıyacaksınız.

Emzirme pozisyonu da bebeğin beslenme süresi için önemli bir noktadır. Bebeği yormadan, tüm fiziksel gücü çene kaslarına verecek bir şekilde onu tutmalısınız. Böylece rahat bir şekilde ve verimli olarak karnını doyuracaktır. Aksi durumda bebek yorulur memede uyur ve emme süresi uzayıp gider. Emzirme için birçok teknik vardır. Yatarak emzirme, kucakta emzirme, ters kucakta emzirme gibi. Ama en iyi emzirme pozisyonunu deneme yanılma yoluyla bebeğin ihtiyacına göre siz belirleyeceksiniz.

Emzirme süresini belirleyen etkenlerden biri de bebeğin doymasıdır. Bebeğin emerken yutkunması, mutlu ve huzurlu olması, idrarını günde 8-10 kere yapması, bebeğinizi her tarttığınızda kilo alıp almadığını kontrol edilmesi bebeğinizin doyup doymadığı konusunda size yardımcı olacaktır.

Bebeklerin anneleriyle kurdukları iletişim yolları sınırlı sayıdadır. Mutlu huzurlu olduklarında sakin dururlar veya gülücükler saçarlar. Aksi bir durum olduğunda da ağlayarak sizden yardım alırlar. Bebeğin ağlamasıyla onun acıktığını anlayabilirsiniz. Ancak her ağlaması acıktığı anlamına gelmez. Yeni doğan bebeklerin emzirme sıklığı 2 saatte bir olduğunu belirttik. 2 saat olmadan ağlarsa bu onun acıktığını göstermez.

Muhtemelen farklı bir sebebi vardır. Bunu anlamak için deneme yapabilirsiniz. Bebekler emme refleksiyle doğarlar. Bu bebeğin beslenme içgüdüsüyle doğduğunu gösterir. Yanağına veya dudaklarına dokunduğunuzda kafasını o tarafa döner ve hemen aranmaya başlarlar. Bebeğinizi kucağınıza alıp emme pozisyonuna getirdiğinizde acıkmamışsa sizi emmeyecektir. Bebeğin acıktığını anlamanın en iyi yolu bebeğinizi gözlemlemeli ve onu tanımanızdır. Acıktığı zaman verdiği tepkiler, doyurma aralıklarınız vb. size ipucu verecektir.

Sonuç olarak yeni doğan bebekler sık sık emzirilmelidir. Emzirme süresi 20-30 dakika olmalıdır. Emzirme süresi, doyum, acıkma gibi konular bebeklerin gelişim özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Bebeğin emzirme süresini daha etkili yapabilmek için bebekle geçirilen her anı gözlemlemeli ve onu tanımalısınız. Böylelikle bebeğinizle sağlıklı besleyebilirsiniz.