Bir kadının yaşayabileceği en özel durum olan hamilelik, en güzel gün ve dakikaları yaşamanıza yardımcı olur iken pek çok zorlu süreçten de geçmenizi gerektiriyor. Hamilelik döneminde yeni anne adayının en temel görevi bu süreç içerisinde hem kendine, hem de karnındaki bebeğine en iyi şekilde bakmalıdır. Gebelik sürecinde tüm kadınlar az veya çok hiç fark etmeksizin kilo alacaktır. Kilo problemini kendinize çok fazla dert etmeden bu dönemlerde doğru bir şekilde beslenmeye odaklanarak kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını önemsemelisiniz.

Hamilelik süreci, her bayanda farklı yaşanan bir süreçtir. Kimi hamile bayanlar hamileliklerinin ilk aylarında çok hızlı bir şekilde kilo almaya başlar iken kimi bayanlar ise belirli aylarda kilo alarak diğer aylarda stabil bir kilo ile devam etmektedir. Bununla birlikte gebelik döneminde yaşanan kilo kayıpları da görünebilir. Bu tamamen bir sorun olmamak ile birlikte doktorunuz ile görüşerek kontrol etmeniz gerektiren bir durumdur.

Günümüzde milyonlarca bayan ve anne adayı, hayatlarını belirli kiloda tamamlamak için çeşitli diyetler, spor ve diğer aktiviteler ile dengede tutmaya çalışır iken hamilelik döneminde de bu sürecin aynı geçmesini istemekte. Ancak bu çok zor bir durum olmak ile birlikte hiçbir kadın doğum uzmanı tarafından da önerilmeyen durumdur. Hamilelik döneminde anne adaylarının aklındaki şey sadece doğru beslenmek olmalıdır. Bebeğinizin gelişimi için hamilelik döneminin özellikle ilk 5 ayında bol miktarda mineral, vitamin ve yağ gibi besin gruplarını bol miktarda tüketmelisiniz. Bunlar hem annenin hamilelik dönemindeki sağlığı için, hem de bebeğin anne karnında gelişimi için gerekli olan şeyler arasında yer alır.

Hamilelik döneminde sağlık problemi veya ekstra bir rahatsızlık yaşamayan anne adaylarının alacağı ortalama kilo ise 9 ile 14 kilo arasındadır. Bu rakam tüm kadın doğum uzmanları tarafından onaylanır iken rakamların hem altı, hem de üstü sıkıntı yaratacak durumları beraberinde getirecektir. Örneğin hamileliğinizin ilk 8 ayında 9 kilodan az bir kilo aldıysanız doktorunuz anne karnındaki bebeğin gelişiminin tamamlanmaması ihtimali üzerinde duracaktır. Eğer 14 kilonun üzerinde bir kilo alırsanız da sizi zorlu bir doğum süreci bekliyor demektir.

Hamilelik döneminde alınan kilolar ise diğer kilo alımlarına göre daha hızlı bir şekilde gidecektir. Bu süreç içerisinde 14 kiloya kadar aldığınız kiloların yaklaşık olarak 5 kilosu doğum ile birlikte gidecektir. Dengeli ve düzenli bir beslenme ile kısa süre içerisinde de diğer fazla kilolardan kurtulacaksınız.