Ev ve iş yeri dekorasyonu denildiğinde aklınıza pek çok farklı nokta ve işlem gelebilir. Ancak bu işlemler arasında en önemlisi şüphesiz ki avizelerdir. Bir mekanın sadece aydınlatma görevini yerine getirmeyen avizeler, aynı zamanda mekanın enerjisini, rengini ve yaşam kalitesini de belirleyen faktörler arasında yer alıyor. Evinizin veya iş yerinizin güzel yanlarını ön plana çıkartabileceğiniz aydınlatma çalışması ile aynı zamanda kusurlarını da gizlemek mümkün.

Ev İçin Avize Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Eviniz için avize alacağınızda öncelikle hangi odaya yerleştireceğinizi bilmelisiniz. Salon için alacağınız avizenin boyutu ile küçük odalarınızda kullanacağınız avizelerin boyutları aynı olmamalıdır. Salon, daha büyük ve geniş olduğu için büyük avizeler hem aydınlatma açısından, hem de dekorasyonu tamamlayan önemli bir unsur olarak tercih edilmeli. Bununla birlikte salon avizenizi alır iken diğer mobilyalarınız ile renk uyumunun olmasına dikkat etmeli, zıt renkler tercih etmemelisiniz. Zıt renkler dikkatleri avizeye çekecek ve aydınlatmanın gücünden yararlanmanızı engelleyecektir.
Oturma odası için seçeceğiniz avizede öncelikle renge dikkat etmelisiniz. Zamanının fazla bölümünü bu oda içerisinde geçireceğiniz için burada kullanacağınız avize kadar ışık ve ışığın rengi de önemlidir. Oturma odası için iç mimarla tarafından önerilen avizeler daha küçük olur iken aydınlatma içinde daha fazla enerji tasarrufu yapan ve gözleri yormayan led sistemler önerilmektedir. Oturma odanızın mobilyaları klasik ise özellikle kahverengi renk tonlarına sahip küçük ancak şık bir yapıya sahip avize kullanabilirsiniz. Eğer açık renklere sahip bir mobilya grubunuz var ve duvar renklerinizde yine açık tonlarında ise zıt gitmeyecek açık renk bir avize tercih etmelisiniz.
Son dönemlerde tüm avize mağazalarında yer almaya başlayan büyük taşlara sahip olan avizeler ise gösteriş tutkunlarına hitap ediyor. Eğer evinizin dekorasyonuna güveniyor iseniz ve etkileyici bir avizeye sahip olmak istiyorsanız bu modellere ayrıca göz atabilirsinzi.