Yıllardır Türk Mutfağı’nda akıtma olarak bilinen krep yapması hem çok basit, hem çok lezzetli hem de ikramlık için harika bir tariftir. Özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi ve çocukların enfes bulduğu krep kalorisi 100 olan içinde bol protein, mineral bulunan ve ayrıca karbonhidrat ve yağ ihtiyacını da bir nebze karşılayan harika bir besindir. Bu besini çok çeşitli olarak servis etmek mümkün

Malzemeleri:
Bir yumurta
İstenildiği kadar süt
Tuz ve bir tatlı kaşığı kadar şeker
İsteğe bağlı olmak üzere kabartma tozu
Ve akıtma olacak kadar az un
İstenirse içine peynir ve dereotu rendesi

Yapılışı:
Kreplerin hazırlanışı hem çok kolay hem de eğlencelidir. Krepler eğer içlerine bir şeyler sarılıp servis yapılmayacaksa tercihen peynirli olması daha güzel olur. Çünkü o zaman lezzetine doyum olmadığı gibi servis için uğraşmak da gerekmiyor. Bütün malzemeler mikser ile karıştırılır. Üzerine azar azar un eklenir.
Hamurun akıcı bir kıvamda olmasına dikkat edilmelidir. Krep tavası veya teflon tava ocağa kısık ateşte konur. Margarin veya tereyağı kullanılarak tava yağlanır. Akıtmadan bir kepçe alınıp tavaya dökülür. Bir tarafı pişince üst tarafı sertleşen krep havaya atılarak ya da slikon spatula yardımı ile ters çevrilir. İki tarafı da pişen krep tabağa alınır.
İsteğe bağlı olarak içine reçel, çikolata veya benzeri kahvaltılıklar sürülerek, ya da içine sucuk, sosis tarzı işlenmiş kahvaltılık etler koyularak dürülüp de servis edilebilen krep, hamuru içine de çeşitli malzemeler koyularak pişirilebilen bir aperatif yiyecektir.
Sunumu kolay ve bir o kadar da güzeldir. Ayrıca diğer aperatiflerden farklı olarak doyurucu özelliği vardır. Krep hamurunu biraz kalın yapmak isteyenler içine yoğur ve karbonat da ekleyebilirler.