Enerji sayesinde meydana gelen güç ile elde edilen sonuç yani iş o enerjinin kullanımının yaygınlaşmasında en önemli faktördür. Peki, çıkan işin ve maliyetinin hesaplanması kime ne kazandırır? Düşük maliyet ve maksimum fayda sağlanmasının istenmesi aslında öz olarak sistemin kar amaçlı işlemesinden kaynaklanır. Tabi aynı zamanda sosyal hayatın hızı ve devamlılığının yüksek risk taşıyan hassas bir konu olması da diğer önemli nedenlerdendir.

Yakıt alanında hizmet veren şirketler devlet kurumu ya da özel işletmeler olsun fark etmeksizin kar dengelerini ve toplumsal dengeleri göz önünde bulundurmak zorunda oldukları için alternatif yakıt konusu beklide hiçbir zaman sonuçlanmış ve artık insanların evet bu alternatif yakıt en iyisiymiş tüm sorunları gideriyor demesi mümkün olmayacaktır elbette.

Adı üzerinde “alternatif yakıt” olduğu için doğanın gereksinimleri, kar dengelerinin ve toplumsal devamlılığın, huzurun oluşması için gereken faktörlerin değişebilir olması her zaman bir alternatif arayışının olacağı anlamına gelmektedir. İnsanlar kar ve toplumsal dengelerin ışığında kendilerine sunulan enerji kaynaklarını kullanırken sadece yaygın olup olmadığına bakarlar çoğunlukla aracımıza benzin alırken acaba alternatif yakıtlar nelerdir demeyiz. Tabi bu arada doğanın, makinelerimiz de hiç kullanmadığımız ve kullanamayacağımız bir enerji kaynağı olan “doğal uyumu” bizim enerji dendiğinde anladığımız yakıt ile tamamen zıttır. Bu durum olumsuz sonuçlara yol açmaktadır ve açmaya da devam edecektir.

Doğaya yaşattığımız en büyük çelişki onun kaynaklarıyla onun enerjisini çalmaktır. Bir an için doğa diye bahsettiğimiz bu muhteşem uyuma din, devlet veya diğer toplumsal statülerin dışında bakıp empati kurmaya çalışsak sizce, doğa bize karşı doğal uyum enerjisini kullanırken kaynaklarımızı yok ederek bunu yapıyor olsa biz ona ne yapardık? Buradan sonra başımıza gelecekleri hepimiz hissetmişizdir ve eminim ki birbirine yakın şeyler hissetmişizdir. Aslında genel tablo bu şekildedir fakat yine de çok karamsar olmamak gerekir yapılan bazı çalışmalar ve doğaya faydalı yakıt türleri de belirli oranlarda kullanılmakta yeni kaynaklar da aranmaktadır. Kısaca bahsedecek olursak elektrik, biyodizel, kömür, sıvı nitrojen, doğalgaz, likit petrol, etanol gibi yakıt ve yakıt denemeleri bunların başlıcalarıdır.