Diriliş: Ertuğrul- Destansı Bir Aşk Hikayesi

Muhteşem Yüzyıl’ın seyircilerden oldukça olumlu tepkiler almasının ardından dizi sektöründe tarihi dizi çekme eğilimi oldukça arttı. Öyle ki uzun süredir izlenme oranları düşmüş durumda olan TRT1 neredeyse her gün tarihi dizilerle dolduruyor televizyon ekranlarımızı. Diriliş: Ertuğrul da bu dizilerden bir tanesi. Hatta can tanesi. Oldukça sevilen, seyirciden çokça ilgi gören, genç, aktif ve dinamik oyuncu kadrosuna sahip bir dizi. ‘’Bir Milletin Uyanışı’’ ve ‘’Destansı Bir Aşk Hikayesi’’ sloganıyla çıkmış yola.

Yapımcılığı Tekden Film’e, senaryosu ise Mehmet Bozdağ’a ait. Başrollerinde uzun süredir ekranlarda görmeye alıştığımız, oyunculuğu, samimiyeti ve yakışıklılığıyla hepimizi mest eden Engin Altan Düzyatan, güzeller güzeli ‘Halime’miz Esra Bilgiç, Fatmagül’ün suçu ne ile adını duymaya, yüzünü görmeye alıştığımız ‘Gündoğdu’muz Kaan Taşaner, Gündoğdu’nun eşini oynayan Didem Balçın yer alıyor. Bu genç ve dinamik oyuncu kadrosu ilk andan tüm enerjileriyle dizinin içine çekiyor sizi. İlk bölümün yayınlanmasından bu yana günlük AB reyting sıralamasında ilk sıradaki yerini aldı. Aldığı beğeniler sonrası Gebze Teknik Üniversitesi tarafından yılın en iyi dizisi ödülüne layık görüldü.

Gelelim bu muhteşem dizinin konusuna.

Osmanlı Devleti’nin temellerinin nasıl atıldığına daha yakından göz atmamızı sağlıyor bu dizi. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi ile Halime Hatun’un destanlara yaraşır aşk hikayesi ile bir yandan duygulanırken bir yandan da Ertuğrul ve abisi Gündoğdu arasındaki iktidar savaşı ile hop oturup hop kalkıyoruz yerlerimizde. Gündoğdu’nun eşi Selcan Hatun’daki iktidar hırsı ise birden entrikaların ortasında bırakıveriyor sizi. Tabi ki Ertuğrul’un uğraştığı tek dert abisi ile olan iktidar kavgası değil. İktidar kavgasının yanında zamanın Bizans komutanlarından Titus ve bir Mason lideri olan Üstadı Azam ile de savaşıyor. Aynı zamanda Türk beylikleri arasındaki savaştan ve asırlardır özgür yaşamış Türklerin içinde bulunduğu durumdan muzdarip olan Ertuğrul bu duruma dur demek için büyük bir devlet kurmanın gereğine inanıyor ve bunun için ilk adımları atmaya başlıyor. Bu muhteşem maceraya siz de eşlik etmek istiyorsanız her Çarşamba bu diziyi TRT1 ekranlarında bulabilirsiniz.