Stres son dönemlerde özellikle gençler arasında karşılaşılan bir durum. Gençler hayatlarını iki saat kadar süren bir sınav süresinde belirlemekte. Bunun farkında olduklarından stres yapmaktalar. Ancak; strese yanlış çözümler üretmektedirler. Sigara, alkol tüketimi en sık görüleni. Oysa sigara, alkol alışkanlık yaratarak kötü sonuçlar doğuracağı gibi, devamlılığı olan bir çözüm de değildir.

Görülen bir başka durum ise, suçu başkalarına atmadır. Misal deneme sınavından istediği puanı alamayan genç; öğretmen kötü anlatıyor, evde ses oluyor gibi bahaneler uydurmakta ve suçu öğretmene, aileye atarak kendince işten sıyrılmaktadır. Oysa, sıyrılma gibi bir durum söz konusu değildir. Her koyun kendi bacağından asılır ve suçu kime atarlarsa atsınlar, cefayı kendileri çekerler.

Stresten kurtulmanın ise daha mantıklı çözümleri vardır. Yapamadıklarında stres yapmak yerine, hırs yapabilir ve kendilerine bunu aşılayabilirler. Ayrıca, hiç stresin olmaması da kötüdür. Çünkü insan stres anında, aklına hiç gelmeyecek şeyleri dahi düşünebilir. Misal köpekten korkan bir insan, korku anında normalde koşamayacağı kadar hızlı koşabilir, normalde çıkamayacağı bir ağaca çıkabilir. Sınav anında da aynı durum söz konusudur. Stres size sorunun farklı çözümlerine yönelmeniz konusunda yardımcı olur. Yani sınav anında yapılan stres çok da olumsuz etkiler yaratmaz. Stres dozu çok olmadığı müddetçe.

Uzun dönem içinde görülen stres ise olumsuz etkiler yaratacaktır. Çünkü, birçok çocuğun ders çalımasını yaşadıkları stres etkilemektedir. Uzun dönem stresler için ise birçok çözüm üretebilirsiniz. Hergün yarım saat yapacağınız yürüyüş stresinizi bir nebze de olsa alacak, rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Spor yapmakta aynı yürüyüş gibi size iyi gelecektir.

Beslenme alışkanlığınızda sizi rahatlamakta mühim bir yeri vardır. Geceleri yemek yiyip yatmak sizi rahatsız edecektir. Yaşayacağınız mide rahatsızlıkları sizi daha da rahatsız edecektir. Beslenmenizi midenizi rahatsız etmeyecek şeklinde yapmalısınız ve sınav çalışma döneminde hasta olmamaya dikkat etmelisiniz. Hasta olmak beslenme ile alakalıdır. Zamansız tüketeceğiniz soğuk yiyecekler boğaz enfeksiyonuna sebep olabilir. Ayrıca hastalığın bir başka sebebi ise giyimdir. Çok terlediğiniz ya da üşüdüğünüz zamanlar o an içinde huzursuz olursunuz. Sınav çalışma dönemlerinde üşümemeye ve terlememeye de dikkat etmelisiniz.

Son olarakta strsenizi veya sorunlarınızı birşeylere bağlamak yerine, soruna ya da stresinize çözüm arayın. Emin olun ki çözüm geliştirebilirsiniz. Soruna sorun üretmek yerine, soruna çözüm üretin.