Üniversite her gencin ve ailelerinin hayalidir. Ve çocuklar üniversite çağına geldiklerinde; aileler birçok fedakarlıkta bulunurken, gençlerde gecelerini gündüzüne katmakta. Ancak, bu dönemde önemli olan çok çalışmak değil, verimli çalışmaktır. 7 saat çalışma masasında oturmak demek değildir ki 7 saat verimli çalıştınız. 7 saat masada oturmak sizi yorar ancak size yeterli verimi veremez. Dinlenmeli, her beş dakikayı verimli geçirmeyi öğrenmelisiniz.

Peki, verimli çalışmak nasıl öğrenilir? Ya da verimli nasıl çalışılır? Öncelikle, çalıştığınız dersten yahut konudan verim alabilmeniz için zorunluluktan değil istekten çalışmalısınız. Öğrencilerin yaptıkları en büyük hatalardan birisi yorgun veya uykuluyken ders çalışmak için kendilerini zorlamalarıdır. Misal yorgun bir şekilde 2 saat ders çalışmak yerine; 1 saat uyuyun ve 1 saat ders çalışın, emin olun daha verimli olacak, daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Yani verimli çalışmakta ki ilk kural yorgun ya da uykusuzken ders çalışmamak, dinlendikten sonra çalışmaktır.

Verimli çalışmak için önemli bir koşulda, hangi dersin ne zaman çalışılacağının iyi ayarlanmasıdır. Bu konuda ise kesin kıstaslar koymamız mümkün değil. Çünkü, kimisi akşam saatleri sözel dersleri çalışabilirken kimisi çalışamaz. Bu konuda kendinizi keşfetmek ise size düşüyor. Bu biraz zaman alabilir. Deneme yanılma sonucunda öğreneceksinizdir. Misal akşamları ezber yapamıyorsanız, akşamları ezber yapmak için kendinizi zorlamayın. Yapabildiğiniz bir dalı yapın. Akşamları ne çalışabiliyorsanız ona çalışın.

Verimli çalışmakda bir diğer koşul ise ortamdır. Evinizde çalışma şartlarına uyabilecek bir ortam mutlaka ayarlamalısınız. Size özel bir masa ve bir sandalye ders çalışmanız için yeterli olacaktır. Özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum ki bu işlevi her hangi bir yemek masasıda görebilir ama ders masası adapte anlamında size yardımcı olacaktır. O masa size ders çalışma gereği hissettirecektir. Ve mutlaka evde çalışacağınız ders ve okul için kaleminiz ayrı olsun. Masanıza oturduğunuzda bir kalem almak için, bir silgi almak için sürekli kalkmayın masadan.

Verimli çalışmak ile ilgili asıl mesele ise nasıl çalışılması gerektiğini bilmektir. Yani çalıştığını anlayabilmektir. Bir dersin nasıl çalışılacağı konusunda öğretmenlerinizden fikir alabilirsiniz. Aldığınız bu fikirleri deneyin ve hangi fikir ile en iyi sonuca ulaşmışsanız o fikir ile yolunuza devam edin. Aksi takdirde; bu aşamaya kadar saydığımız tüm aşamalara uysanız dahi verimli çalışmayı sağlayamayacaksınızdır. Bir dersi nasıl anladığınız çok önemlidir. Örneğin dersinize bir öğretmen girer siz onun ders anlatışından anlayamazken, arkadaşınız anlayabilir hatta mükemmel anlattığını iddiaa edebilir. Aradaki bu fark ise insanların anlayış stillerindeki farklılıktan kaynaklanmakta.

Tüm bu aşamalara uyduğunuz takdirde verimli bir şekilde çalışmış olacaksınız. Ve unutmayın mesele çalışmak değil , verimli çalışmaktır.