Ders çalışmak için ortam oluşturabilmek, ders çalışmaya ilk adımı da atmak demektir. Çünkü; herhangi bir yerde çalışılan ders ile çalışma masasında çalışılan ders arasında fark vardır. Olay yalnızca çalışma masasıda değildir üstelik. Örneğin ders çalışılan odada televizyon bulunmamalı ve mümkünse aile fertlerinin oturduğu diğer odalara en uzak odada olmalıdır. Maksat aklımızın orada çalışan televizyona veya konuşmalara gitmemesi.

Eğer ki sesten uzak olan bir odayı ders çalışmanız için ayarladıysanız şimdi de kendinize bir dolap ayırın. Mümkünse aynı oda içinde olması önemli. Çünkü ders çalışırken farklı bir kitap lazım olduğunda aynı odada kalmalısınız. Genel olarak öğrenciler odalarından çıktıklarından sonra geri dönüşlerinin zor olması konusunda yakınmakta. Ya televizyona ya muhabbete daldıklarını belirtmekte. Bu nedenle dolabınızın ve lazım olabilecek kitap, defter, kalem, harita gibi materyarlerinizin ders çalıştığınız odada bulunması önemli.

Sessiz bir oda ayarladık, ders çalışmamız için gerekli olacak tüm malzemelerimize de odamızda bir yer ayarladıysak sıra geldi masamıza. Masanız herhangi bir masa olabilir. Sandalyeniz ise çok rahat olmasın. Unutmayın; sınav ortamında aynı rahatlığı bulamayabilirsiniz. Bu nedenle biraz daha okul sıraları gibi sert ve dar olan sandalyeleri tercih edin. Saatlerce orada oturmaya alışmalısınız. Çünkü; sınav süreleri de bilindiği üzere kısa değil.

Masanız ile ilgili başka bir önemli husus ise; masanızı bir kitap defter yığıntısına çevirmeyin. Bu durum sizin adaptasyonunuzu bozabilir, dikkatinizi dağıtabilir. En iyisi hangi kitaba ve deftere ihtiyacınız varsa masanızda onlar bulunsun. Kalem için ise aynı şeyi söylemem mümkün değil. Masanızda bir kalemlikte bol miktarda kalem bulunsun. Renkli kalemler, tükenmez kalemler, uçlu kalemler ve en mühimi kurşun kalemler. Çünkü sınavda da kurşun kalem kullanacaksınız. Kurşun kalem kullanmaya da alışmalısınız.

Bu saydığımız koşullar ile uygun bir ders çalışma ortamı oluşturabileceksiniz. İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.