Kısa ve özlü bir anlatım şekli olan, güldürürken aynı zamanda düşündüren nükte,mizah ve hatta hiciv öğeleri taşıyan ve çoğu zaman ders verecek mahiyette öykülerdir fıkralar.Önemli olan insanların ya da çok hoş olan bazı hatıraların, unutulmayacak cevapların oluşturduğu haline de Anekdot denir.

Sohbetlerin tadı fıkra,incelik ve zeka gerektirir.İnsanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Bir fıkranın içinde tezat olmalı,anlamlı bir felsefe,abartı,aksayan yönlerin dile getirlmesi ya da kıssadan hisse vermesi gerekir.

Bir fıkra mümkün olduğu ölçüde kısa olmalıdır.Genelde iki bölümden oluşur.Hazırlık ve vuruş. Hhazırlık bölümünde zihin bir istikamate yönlendirilirken,ikinci bölümde zihin tahmin edemeyeceği bir yerden tuzağa düşünülür.

Fıkrada asıl olan düşündürmekdir.Filozofların nüktedan olması basit bir rastlantı olmamalıdr.

Fıkra üretmek,hatta anlatmak bile belirli bir psikoloji bilgisi gerektirir.

Fıkra anlatmanın da dinlenmenin de bir adabı vardır.Aşağıda bazı incelikleri,örnekleriyle belirtmekte fayda var.

[size=large]Mark Twain;[/size]''Kibar bir insan bir fıkrayı sürekli ilk defa dinleyendir.'' der.Bu nezakete dikkat edilmelidir.Aynı zamanda terside doğrudur.Aynı fıkrayı tekrarlamamak da bir o kadarda nezaket işidir.

Fıkra yemeğin içindekibaharat gibidir.Doz arttırıldıkça tadı kaçar.Bir fıkra dinlendikten sonra hemen karşı atağa geçmek,anlatım sonunda açıklamada bulunmak, ya da anlatıcıya soru sorarak zihin bulandırmak, anlaşılmadığı halde anlamış rolü yapmak ya da bir daha diye karşıdaki insanı zorlamak yanlış şeylerdir.

Her fıkra sonunda gülme beklentisine girmek de yanlış olabilir.Bazı fıkralar sadece beyni zıplatmak için yapılmış ya da anlatılmıştır.

Uygun yer ve zaman da fıkra anlatmak veya dinlemek için önemlidir.

[size=large] ÖRNEK;[/size]
Nejat Uygur,ailesiyle beraber arabayla tatile çıkar.Jandarma trafik kontrolü yaparken onu da durdurur,tanıyınca 'Abi bize komik şeyler söle de gülelim'
[size=large]Nejat Uygur;[/size]''Senin mesleğin de askerlik,sende bir savaş yap ben seyredeyim''der.

Herkese bol fıkralı ve neşeli günler

[size=large]KAYNAK;[/size]En güzel seçme fıkralar kitabından alınmıştır